Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Roztroušená skleróza: Novinky RS
Kongresové zpravodajství
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Navýšení produktivity práce a zlepšení kvality života pacientů s roztroušenou sklerózou před roční léčbou natalizumabem a po ní

Specializace: dětská neurologie neurologie
Téma: Roztroušená skleróza

Vydáno: 7.12.2010

Navýšení produktivity práce a zlepšení kvality života pacientů s roztroušenou sklerózou před roční léčbou natalizumabem a po ní

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které jen ve Švédsku postihuje zhruba 150 pacientů ze 100 000 obyvatel, přičemž frekvence nástupu onemocnění je asi 5–7 pacientů ročně. Ve Švédsku trpí roztroušenou sklerózou přibližně 13 tisíc lidí a pacienti onemocní nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku, téměř dvakrát častěji jsou to ženy. Pokud je choroba neléčená, prakticky vždy vede k některé formě neurologického postižení a po 15–20 letech trvání nemoci potřebuje polovina pacientů oporu při chůzi.

Asi nejčastější skórovací metodou tělesných funkcí je u pacientů s RS tzv. rozšířená Kurtzkeho stupnice stavu invalidity (EDSS – Expanded Disability Status Scale). Zde jsou funkční systémy bodovány podle stupně postižení, kdy 0 znamená normální zdatnost a 9 znamená komplexní postižení.

Dobře dokumentována je také skutečnost, že RS vede k signifikantnímu snížení kvality života a schopnosti pracovat. Pacienti s RS, kteří pracují, jsou zdravější, mají finanční zázemí, jsou více aktivní po sociální stránce a mají tím i lepší kvalitu života. Celkem aktuální průzkum ve švédské oblasti Västerbotten u lidí mezi 18–64 lety s diagnostikovaným onemocněním ukázal, že byť asi třetina pacientů v pracovní neschopnosti nebyla, pětina pacientů pracovala pouze na částečný úvazek a téměř polovina pacientů měla dlouhodobou plnou pracovní neschopnost.

Schopnost pracovat ovlivňuje hned několik faktorů – stupeň postižení RS, pracovní prostředí, povaha pracovní činnosti jako takové, možnost flexibilní práce a samozřejmě platové podmínky. Riziko trvalé pracovní neschopnosti prokazatelně zvyšuje narůstající EDSS skóre, tedy výrazně zhoršená fyzická funkce. Velký vliv má rovněž únava. Dopady pracovní neschopnosti na ekonomiku společnosti jsou zjevné a nevyhnutelné.

I pro výše zmíněné důsledky jsou neustále vyvíjeny nové preparáty k léčbě RS. Do nové generace biologických preparátů patří také natalizumab, monoklonální protilátka, která zabraňuje přestupu aktivovaných lymfocytů hematoencefalickou bariérou a tím významně potlačuje zánět CNS. Lék je podáván formou intravenózních infuzí každé 4 týdny. Kontrolované studie prokázaly, že natalizumab zvýšil potlačení nástupu nových epizod o 70 % a nových zánětlivých změn detekovaných magnetickou rezonancí až o 90 %. Ve švédské studii, která hodnotila rentabilitu léčby natalizumabem, bylo prokázáno, že natalizumab by mohl vést k finančním úsporám v důsledku svého účinku na zpomalení progrese nemoci a tím k sekundárnímu navýšení kapacity práce až o 2 dny v měsíci.

(pes)

Zdroj: Oloffson et al.: An estimate of gains in productivity based on direct measurement of capacity to work before and after one year of treatment with Tysabri for people with multiple sclerosis (MS). Final Report. Publikováno jako materiál Švédského institutu zdravotní ekonomiky dne 12. května 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Compliance a komplikace po 5 letech kontinuální terapie relabující remitentní RS interferonem beta nebo glatiramer acetátem

V současnosti je doporučováno, aby byly interferon beta (IFNβ) nebo glatirameracetát (GA) v léčbě relabující-remitentní roztroušené sklerózy užívány trvale.

Ovlivnění progrese relabující roztroušené sklerózy intramuskulárním interferonem beta-1a

Součástí standardní a všeobecně akceptované léčby relabující roztroušené sklerózy je ovlivnění symptomů nemoci, včetně léčby akutních exacerbací.

Profil roztroušené sklerózy ve státě New York

Díky centralizovanému registru pacientů a standardizovanému sběru dat získali američtí lékaři ve spolupráci s konsorciem dvanácti center roztroušené sklerózy lokalizovaných ve státě New York (The New York State Multiple Sclerosis Consortium) současný profil roztroušené sklerózy v tomto státě.Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

MS Centrum při neurologické klinice FN, Brno - Bohunice
Jihlavská 20
63900  Brno Bohunice

zobrazit

Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59  Praha 4

zobrazit

Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701  České Budějovice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
15006  Praha 5

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Krajské nemocnice
Kyjevská 44
53203  Pardubice

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Baťovy nemocnice
Havlíčkovo nábřeží 600
76275  Zlín

zobrazit

Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava
Vrchlického 59
586 33   Jihlava

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Nezvalova 265
50005  Hradec Králové

zobrazit

Centrum pro demyelinizační onemocnění
Karlovo náměstí 32 Praha 2, 128 08
12000  Praha 2

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
I.P. Pavlova
77520  Olomouc

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
17. listopadu 1790
70852  Ostrava Poruba

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Alej Svobody 80
30460  Plzeň

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Nemocnice Teplice
Duchcovská 53
41529  Teplice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 3. LF UK a FNKV
Šrobárova 50
10034  Praha 10

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN u Sv. Anny
Pekařská 53
65691  Brno

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy