Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Roztroušená skleróza: Novinky RS
Kongresové zpravodajství
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Akutní závažná porucha paměti jako první příznak roztroušené sklerózy

Specializace: dětská neurologie neurologie
Téma: Roztroušená skleróza

Vydáno: 18.4.2011

Akutní závažná porucha paměti jako první příznak roztroušené sklerózy

Autoři následujícího sdělení prezentují případ manifestace roztroušené sklerózy (RS), která se projevila poprvé v roce 2001 náhlým výpadkem paměti u 21leté dívky, studentky univerzity. Dívka si nebyla schopna vzpomenout na události z předchozího dne. S odstupem roku se objevila bolestivost očí a zhoršení vízu, obtíže však spontánně ustoupily. Po dalších 6 měsících došlo ke zhoršení stavu, při vyšetření pomocí škály Wechsler Memory Scale byl dosažený kvocient 80, tj. hluboko pod průměrem, a inteligenční kvocient (IQ) dosáhl hodnoty 107. U pacientky byla přítomná absence reprodukce audiálně či vizuálně prezentovaných slov, nebyla schopna zopakovat právě vyprávěný příběh. Neurolog nenalezl žádné fyzikální abnormity a stanovil diagnózu syndromu vyhoření z důvodu údajně příliš náročného vysokoškolského studia, přesahujícího dívčiny schopnosti paměti a učení. Terapie methylfenidátem, psychoterapií, vitamíny či sportem byla bez efektu. Pacientka přerušila studium a zaměstnání v lékárně.

Po 3 letech byla pacientka vyšetřena v University Medical Center v Amsterdamu, kde byly neurologickým vyšetřením zjištěny asymetrické bicepsové reflexy a hypometrické pohyby očí. Verbální paměť byla silně narušena. Výkonné funkce, logické uvažování a prostorová orientace byly v normě, nebyly zjištěny žádné příznaky úzkosti či deprese. Při vyšetření vizuálních evokovaných potenciálů byla nalezena rovněž významná bilaterální porucha, provedená biochemická vyšetření neodhalila patologii. Při vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) bylo nalezeno více než 10 lézí denzity v bílé mozkové hmotě s predominantní juxtakortikální a periventrikulární lokalizací, včetně temporálního laloku. Současně byly přítomny léze v cervikální a torakální krajině. S odstupem dalšího roku byla provedena další MRI pokročilou technikou 3D double inversion recovery (DIR), která umožňuje lepší vizualizaci šedé hmoty. Vyšetření prokázalo postupnou atrofizaci temporálních laloků a progresi lézí v šedé hmotě mozkové a léze v oblasti hippokampu. Byla započata terapie natalizumabem, která významně zpomalila progresi příznaků.

Klinické projevy včetně MRI nálezu potvrdily diagnózu RS. Postižení paměťových funkcí, zejména kódování verbální paměti a dezorientace v čase, by svědčily pro těžké postižení hippokampu. Patologie převážně kognitivních funkcí nebo psychiatrické příznaky se objevují u vzácné kortikální formy RS, která bývá většinou pozorována u starších pacientů s pomaleji progredující formou než u prezentovaného případu.

Tato kazuistika dokazuje, že RS se může projevit akutními kortikálními symptomy a potvrzuje roli postižení šedé mozkové hmoty u RS. Vyšetření 3D DIR MRI pomáhá nejen stanovit diagnózu, ale i lokalizovat mozkové postižení – v tomto případě hippokampu.

(moa)

Zdroj: Coebergh J. A. et al.: Acute severe memory impairment as a presenting symptom of multiple sclerosis: a clinical case study with 3D double inversion recovery MR imaging. Mult Scler. 2010; 16 (12): 1521–4; doi: 10.1177/1352458510383302

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pentosidin – nový marker v managementu roztroušené sklerózy?

Pentosidin patří mezi konečné produkty glykosylace (AGEs). Je považován za marker stárnutí, jeho elevované hladiny jsou nalézány např. při chronickém renálním selhání a jsou důsledkem akumulace reaktivních karbonylových sloučenin, které jsou substrátem pro tvorbu pentosidinu.

Roztroušená skleróza a epileptické křeče

Je známo, že epileptické křeče se vyskytují u RS pacientů častěji (0,5–8 %) než v obecné populaci (0,27–1,76 %). Patofyziologie křečí u RS zůstává nevyjasněna, uvažuje se o vlivu zánětlivých kortikálních lézí a abnormálního vedení vzruchu v demyelinizovaných vláknech.

Hladiny osteopontinu u pacientů s roztroušenou sklerózou

Prozánětlivý cytokin osteopontin (OPN) je jedním z klíčových cytokinů uplatňujících se v imunopatogenezi roztroušené sklerózy (RS). Jedná se o pleiotropní protein, který se nachází ve většině tkání a účastní se různých fyziologických i patologických procesů.Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

MS Centrum při neurologické klinice 3. LF UK a FNKV
Šrobárova 50
10034  Praha 10

zobrazit

Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701  České Budějovice

zobrazit

Centrum pro demyelinizační onemocnění
Karlovo náměstí 32 Praha 2, 128 08
12000  Praha 2

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
17. listopadu 1790
70852  Ostrava Poruba

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
I.P. Pavlova
77520  Olomouc

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Nemocnice Teplice
Duchcovská 53
41529  Teplice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN, Brno - Bohunice
Jihlavská 20
63900  Brno Bohunice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN u Sv. Anny
Pekařská 53
65691  Brno

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Baťovy nemocnice
Havlíčkovo nábřeží 600
76275  Zlín

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Krajské nemocnice
Kyjevská 44
53203  Pardubice

zobrazit

Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava
Vrchlického 59
586 33   Jihlava

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
15006  Praha 5

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Nezvalova 265
50005  Hradec Králové

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Alej Svobody 80
30460  Plzeň

zobrazit

Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59  Praha 4

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy