Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pulzová vlna v medicíně: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Arteriální tuhost v bodech

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Pulzová vlna v medicíně

Vydáno: 20.10.2016

Arteriální tuhost v bodech

V souvislosti se spuštěním preventivního programu a poradny pro cévní věk v Alphega lékárnách bude jedním z hlavních úkolů lékárníků vysvětlovat pacientům podstatu a praktický význam této diagnostické metody. Nabízíme přehled nejdůležitějších informací k tomuto tématu.

Úvod

Každý řidič chápe, že když jezdí s autem opatrně a dobře se o něj stará, bude s ním pravděpodobně jezdit mnohem déle než jeho bezohlední a nedbalí kolegové. Ne každý si však uvědomuje, že se jeho životní styl denně podepisuje na stavu jeho cév. Poradna pro cévní věk umožní pacientům získat náhled na to, jak se svým zdravím zacházejí a do jaké míry jim aktuálně hrozí kardiovaskulární onemocnění.

Cévní věk lze odhadnout pomocí měření arteriální tuhosti. Tu lze měřit podle rychlosti pulzové vlny. Získaná informace vytváří prostor pro konzultace ohledně životního stylu, nabídku doplňků stravy, doplňujících služeb, které lékárna nabízí, nebo doporučení k návštěvě lékaře.

Význam zásadních údajů

Následující přehled přináší souhrn zásadních údajů, které je třeba znát při komunikaci s pacientem:

 1. Naměřená hodnota rychlosti šíření pulzové vlny vypovídá o tuhosti stěny velkých tepen. Hodnota naměřená je porovnávána s hodnotou očekávanou vzhledem k věku pacienta a dalším parametrům. Je-li naměřený cévní věk vyšší než reálný věk, znamená to zvýšené riziko. Výsledky jsou vyjádřeny pomocí červeno-žluto-zelené stupnice.
 2. Rychlost šíření pulzové vlny se zvyšuje s věkem a také se stoupajícím krevním tlakem. Arteriální tuhost je pozorována u stavů, jako je hypertenze, diabetes, ledvinové onemocnění a hypercholesterolémie.
 3. Arteriální tuhost hraje důležitou úlohu při hodnocení kardiovaskulárního rizika. Může předcházet určitým stavům, např. kardiovaskulárním onemocněním nebo diabetu. Je nezávislým prediktorem mortality a srdečních a mozkových příhod.  
 4. Arteriální tuhost lze terapeuticky ovlivnit:
  • snížením příjmu soli,
  • zvýšením fyzické aktivity,
  • zvýšením příjmu rybího oleje a česneku (cave: biliární dyspepsie),
  • snížením tělesné hmotnosti,
  • snížením hladiny krevních lipidů.

Komu je měření rychlosti pulzové vlny určeno?

 • Pacientům, kteří projeví zájem na základě letáčku nebo plakátu o poradně pro cévní věk.
 • Pacientům s dotazy ohledně jejich krevního tlaku. 
 • Pacientům se zájmem o zdravý životní styl.
 • Pacientům, kteří se zmíní o příznacích spojených s krevním tlakem a kardiovaskulárními chorobami.
 • Pacientům, kteří již využívají jiné služby, např. měření cholesterolu nebo HbA1c.

Je velice důležité informovat pacienty o tom, že měření rychlosti šíření pulzové vlny má pouze orientační význam a samo o sobě neposkytuje diagnózu. Pokud má pacient zájem o podrobné informace o svém zdravotním stavu, je nutné ho odkázat na lékaře.

(pez)

Zdroj: Příručka poradny pro cévní věk. Alphega lékárna

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klinický význam měření rychlosti pulzové vlny

Arteriální tuhost stanovená podle naměřené rychlosti pulzové vlny (PWV) je v současnosti přijímána jako jeden z významných rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních (KV) chorob. Dostupné studie potvrzují roli arteriální tuhosti v predikci vzniku cévní mozkové příhody (CMP), infarktu myokardu (IM) a dalších KV onemocnění.

Od 17. října 2016 se v lékárnách měří cévní věk

V Alphega lékárnách právě probíhá měření cévního věku. Pacientům se zjištěným zvýšeným KV rizikem doporučí lékárník návštěvu u lékaře.

Možnosti snížení arteriální tuhosti: vliv životosprávy a farmakoterapie

Zvýšená arteriální tuhost je spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních příhod, demence a smrti. Přehled možností snížení arteriální tuhosti zahrnujících úpravu životosprávy i farmakoterapii přináší níže prezentovaná práce amerických autorů.Všechny novinky