Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Psoriáza: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Riziko závažných infekcí během biologické léčby psoriázy – výsledky dlouhodobého sledování v rámci registru PSOLAR

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie praktické lékařství pro dospělé revmatologie
Téma: Psoriáza

Vydáno: 27.11.2015

Riziko závažných infekcí během biologické léčby psoriázy – výsledky dlouhodobého sledování v rámci registru PSOLAR

V léčbě jakéhokoli onemocnění je vždy nutné najít kompromis mezi účinností terapie a jejími možnými nežádoucími účinky. To je i případ biologické léčby psoriázy, která může být spojena s vyšším výskytem závažných infekcí. Studie amerických autorů se proto na výskyt závažných infekcí u pacientů s psoriázou léčenou pomocí biologické terapie zaměřila podrobně. 

Databáze Psoriasis Longitudinal Assessment and Registry (PSOLAR) je multicentrický registr pacientů s psoriázou zaměřený na dlouhodobé sledování bezpečnosti jejich léčby. Mezi červnem 2007 a srpnem 2013 do něj byli zařazováni dospělí pacienti s psoriázou, kteří užívali systémovou léčbu (biologickou i nebiologickou). Pacientům byla indikována standardní terapie, byli sledováni následujících 8 let s pravidelnými kontrolami. Do registru byly zaznamenávány i závažné nežádoucí účinky léčby, včetně výskytu závažných infekcí.

K 23. srpnu 2013 byla analyzována data celkem 11 466 nemocných trpících psoriázou (22 311 pacientoroků). Mezi skupinami pacientů léčenými biologickou a nebiologickou terapií (s metotrexátem nebo bez něj) byly nalezeny rozdíly ve vstupních charakteristikách (např. ve věku, pohlaví, BMI či charakteristikách onemocnění), stejně jako mezi skupinami léčenými jednotlivými biologickými léčivy (např. vyšší prevalence psoriatické artritidy ve skupině léčené infliximabem).

Kumulativní incidence závažných infekcí byla mezi všemi pacienty bez ohledu na léčbu 1,45 na 100 pacientoroků (n = 323), ve skupině pacientů užívajících ustekinumab to bylo 0,83, pro etanercept 1,47, u adalimumabu 1,97 a ve skupině léčené infliximabem 2,49 na 100 pacientoroků. Ve skupině s nebiologickou léčbou bez metotrexátu pak byla incidence závažných infekcí 1,05 a ve skupině bez biologické léčby s metotrexátem 1,28 na 100 pacientoroků. Nejzávažnějšími běžně hlášenými závažnými infekcemi byly pneumonie a celulitida. S vyšším rizikem závažné infekce byly spojeny narůstající věk, diabetes, kouření, přítomnost závažných infekcí v osobní anamnéze a léčba infliximabem nebo adalimumabem.

Výsledky analýzy dat z registru PSOLAR naznačují, že vyšší riziko závažných infekcí je spojeno s léčbou adalimumabem a infliximabem ve srovnání se skupinou léčenou nebiologickými léčivy a léčbou bez metotrexátu. Zvýšené riziko nebylo pozorováno u skupiny léčené ustekinumabem nebo etanerceptem.

(epa)

Zdroj: Kalb R. E., Fiorentino D. F., Lebwohl M. G. et al. Risk of serious infection with biologic and systemic treatment of psoriasis: results from the Psoriasis Longitudinal Assessment and Registry (PSOLAR). JAMA Dermatol 2015 Sep 1; 151 (9): 961–969; doi: 10.1001/jamadermatol.2015.0718.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Biologická léčba psoriázy a riziko reaktivace latentní tuberkulózy

Užití biologické léčby u pacientů s psoriázou je spojeno se zvýšeným rizikem či reaktivací infekcí. Zvlášť závažné je riziko reaktivace latentní tuberkulózy. Dosavadní poznatky a výsledky klinických studií naznačují, že toto riziko je ve srovnání s látkami blokujícími TNF-α nižší u ustekinumabu, protilátky vůči IL-12/IL-23, a to z důvodu vyšší selektivity jeho účinku.

Léčba psoriatické artritidy po selhání terapie inhibitory TNF-α

Psoriatická artritida je zánětlivé onemocnění kloubů a dalších částí pohybového systému manifestované u nemocných s psoriázou. Inhibitory TNF-α (TNFi) patří již standardně do schématu léčby pacientů, u kterých selže léčba konvenčními syntetickými chorobu modifikujícími léky (csDMARDs).

Léčba psoriázy v dětském věku

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které se může manifestovat již v dětském věku nebo v adolescenci. Moderní trendy v léčbě dětské a adolescentní populace zahrnují jak lokální aplikaci léčiv, tak i terapii systémovou a rovněž aplikaci přípravků biologické léčby u případů rezistentních ke konvenční terapii.Všechny novinky