Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Psoriáza: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Kazuistika: ustekinumab v léčbě psoriázy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie praktické lékařství pro dospělé revmatologie
Téma: Psoriáza

Vydáno: 27.11.2015

Kazuistika: ustekinumab v léčbě psoriázy

Základ biologické léčby psoriázy tvoří léčiva, která různým způsobem blokují TNF-α (infliximab, adalimumab, etanercept). Ustekinumab je monoklonální protilátka s odlišným mechanismem účinku, váže se na společnou podjednotku p40 IL-12/IL-23. Zvýšená tvorba těchto cytokinů se významně podílí na patogenezi kožních a kloubních projevů psoriázy.

Kazuistika

Pacientka (ročník 1952), která nikdy vážněji nestonala, bez významné rodinné či alergické anamnézy, byla od roku 1994 léčena pro psoriázu. Během první hospitalizace absolvovala celkovou fototerapii PUVA p. o. podávaným 8-methoxypsoralenem a UVA zářením. Kvůli přetrvávajícím projevům nemoci pak byly nasazeny retinoidy a následně od října 1995 nízkodávkovaný metotrexát. Při této terapii došlo ke zlepšení kožních projevů a pacientka po dvou letech léčbu vysadila.

V srpnu 2000 došlo ke zhoršení stavu a výsevu živě červených šupících se mapovitých ložisek, převážně na horních a dolních končetinách. Kromě lokální terapie byla zahájena léčba acitretinem, která vedla ke zlepšení kožních projevů, ale také k vypadávání vlasů. Tento nežádoucí účinek neustoupil ani po snížení dávky a následně došlo k výsevu nových ložisek a bolestivosti drobných kloubů horních a dolních končetin. Revmatologické vyšetření potvrdilo psoriatickou artritidu.

Od ledna 2002 byla zahájena terapie nízkodávkovaným metotrexátem, jež musela být kvůli progredující anemii v říjnu 2003 ukončena. Následně byla pacientka léčena lokálními a při zhoršení stavu i celkovými kortikosteroidy.

V červnu 2006 došlo ke generalizaci projevů nemoci a po nezbytných vyšetřeních byla nasazena léčba etanerceptem, která byla úspěšná až do ledna 2009, kdy došlo k jejímu přerušení pro výsev exantému na krku a trupu. Od března roku 2009 následovala terapie adalimumabem. Byla dobře snášena, postupně ovšem došlo k další progresi onemocnění, a to zvláště v důsledku nachlazení v září téhož roku. Poté byl nasazen infliximab, jehož podávání nejprve vedlo k výraznému zlepšení stavu pacientky, v červnu 2010 však byla léčba pro nevýrazný efekt ukončena.

Nasazení ustekinumabu

Od srpna 2010, kdy došlo k další progresi onemocnění s akcentací projevů na kůži rukou a předloktí a také s výrazným postižením kloubů, byla pacientka léčena ustekinumabem. První a druhá dávka byly podány s odstupem jednoho měsíce, dále pak v pravidelných tříměsíčních intervalech. Již od prvního podání bylo možné pozorovat výrazné zlepšení potíží a stavu kůže, ustaly také kloubní bolesti a zlepšil se i psychický stav pacientky. Od června 2011 je pacientka zcela bez kožních i kloubních projevů nemoci.

(mak)

Zdroj: Vaněčková J. Ustekinumab v léčbě pacientky s těžkou ložiskovou a artropatickou psoriázou. Acta medicinae 2014; 3 (12) – Speciál (Kazuistiky): 8–10.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Biologická léčba psoriázy a riziko reaktivace latentní tuberkulózy

Užití biologické léčby u pacientů s psoriázou je spojeno se zvýšeným rizikem či reaktivací infekcí. Zvlášť závažné je riziko reaktivace latentní tuberkulózy. Dosavadní poznatky a výsledky klinických studií naznačují, že toto riziko je ve srovnání s látkami blokujícími TNF-α nižší u ustekinumabu, protilátky vůči IL-12/IL-23, a to z důvodu vyšší selektivity jeho účinku.

Léčba psoriatické artritidy po selhání terapie inhibitory TNF-α

Psoriatická artritida je zánětlivé onemocnění kloubů a dalších částí pohybového systému manifestované u nemocných s psoriázou. Inhibitory TNF-α (TNFi) patří již standardně do schématu léčby pacientů, u kterých selže léčba konvenčními syntetickými chorobu modifikujícími léky (csDMARDs).

Léčba psoriázy v dětském věku

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které se může manifestovat již v dětském věku nebo v adolescenci. Moderní trendy v léčbě dětské a adolescentní populace zahrnují jak lokální aplikaci léčiv, tak i terapii systémovou a rovněž aplikaci přípravků biologické léčby u případů rezistentních ke konvenční terapii.Všechny novinky