Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Psoriáza: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Biologická léčba psoriázy: Hledáte účinek, který trvá?

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie praktické lékařství pro dospělé revmatologie
Téma: Psoriáza

Vydáno: 12.12.2017

Biologická léčba psoriázy: Hledáte účinek, který trvá?

Vybrat to správné biologikum, které bude pacientovi vyhovovat a bude mu dlouho dobře sloužit, to není jen umění. Vyžaduje to i velkou dávku štěstí. Soustřeďte se proto rovněž na dobu, po kterou pacient může lék užívat s dostatečným efektem, ta je totiž u různých biologik různě dlouhá.

Psoriasis vulgaris je ve většině případů nezávažným onemocněním, které dobře reaguje na topickou léčbu. Ovšem i s pacienty, kteří na ni neodpovídají, si dnes umíme poradit daleko lépe než dříve, a to díky biologické terapii. Laici ji někdy považují za zázračnou, velice po ní touží a někdy se jí i razantně dožadují. My však víme, že ačkoli jsou její účinky velmi přesvědčivé, ani ona není zárukou úspěchu. Žádný lék neúčinkuje stejně na všechny. Navíc je zatížena rizikem ztráty účinku.

Je vůbec možné užívat biologickou léčbu dlouhodobě? A které biologikum zvolit, aby z něj pacient co nejdéle profitoval? Zajímavé údaje přináší studie, která srovnává délku léčby infliximabem, adalimumabem, etanerceptem a ustekinumabem. Její autoři zvolili velice jednoduchý, ale efektivní postup − retrospektivně analyzovali záznamy 906 kanadských pacientů s psoriázou na léčbě těmito biologiky. 

Střední doba užívání těchto léčiv se v analyzované skupině poměrně dost lišila. Nejdelší dobu pacienti užívali ustekinumab, medián délky užívání byl 68 měsíců. Léčba adalimumabem trvala daleko kratší dobu, jen 33 měsíců. V případě etanerceptu to bylo 28 měsíců. Nejkratší dobu se pak udržela léčba infliximabem, který byl užíván pouze po dobu 23 měsíců.

Tato studie podporuje tvrzení, že ustekinumab má v porovnání s ostatními biologiky delší dobu terapeutické odpovědi. Křivka, kterou autoři studie ze získaných dat vyhotovili, ukazuje na to, že selhání léčby ustekinumabem je stochastický (náhodný) jev.

(pez)

Zdroj: Verma L., Mayba J. N., Gooderham M. J. et al. Persistency of biologic therapies for plaque psoriasis in 2 large community practices. J Cutan Med Surg 2017 Oct 1: 1203475417733957, doi: 10.1177/1203475417733957 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv psoriázy na mentální stav pacientů

Psoriáza je chronické onemocnění výrazně ovlivňující kvalitu života pacientů. Vedle kožní manifestace může postihovat také klouby ve formě psoriatické artritidy a dále se u těchto pacientů ve zvýšené míře vyskytují poruchy metabolismu (diabetes, obezita) a kardiovaskulární onemocnění. Méně známé jsou psychiatrické projevy psoriázy, především častější výskyt deprese a zvýšené riziko suicidia. Pro klinickou praxi je v terapii psychiatrických projevů psoriázy zásadní identifikace rizikových pacientů.

Nežádoucí příhody vedoucí k vysazení systémové léčby psoriázy

Pacientské registry poskytují cenná data o dlouhodobé bezpečnosti léčby psoriázy. Autoři nedávno publikované kohortové studie se zaměřili na nežádoucí účinky, kvůli nimž došlo k vysazení systémové (cílené i klasické) léčby středně těžké až těžké psoriázy.

Čeští pacienti se závažnou psoriázou – data z národního registru BIOREP

Jaké jsou charakteristiky českých pacientů se závažnou psoriázou ve srovnání s nemocnými ze západní Evropy? Kolektiv dermatologů z Prahy a Plzně popsal rozsáhlý soubor pacientů na základě národního registru BIOREP. Výsledky byly publikovány v International Journal of Dermatology v dubnu 2017.Všechny novinky