Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Psoriáza: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Biologická léčba psoriázy a riziko reaktivace latentní tuberkulózy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie praktické lékařství pro dospělé revmatologie
Téma: Psoriáza

Vydáno: 4.11.2015

Biologická léčba psoriázy a riziko reaktivace latentní tuberkulózy

Biologická léčba je v České republice indikovaná k terapii pacientů se středně závažnou až závažnou formou psoriázy. Používají se látky blokující TNF-α, a to hybridní či lidské monoklonální protilátky nebo fúzní proteiny s vlastnostmi rozpustného receptoru pro TNF-α. Druhou možností je použití ustekinumabu, monoklonální protilátky vůči interleukinu 12 (IL-12) a interleukinu 23 (IL-23).

K možným nežádoucím účinkům imunosupresivních léčiv patří zvýšené riziko infekcí a reaktivace latentních infekcí. Toto je zvlášť významné v případě tuberkulózy. Blokátory TNF-α ani protilátky vůči IL-12/IL-23 se nesmějí podávat pacientům s aktivní tuberkulózou a z důvodu rizika reaktivace onemocnění musejí být všichni vyšetřeni také na přítomnost latentní tuberkulózy. Pokud je u pacienta diagnostikována latentní tuberkulóza, je nutné před zahájením biologické léčby nasadit preventivní terapii antituberkulotiky. Vzhledem k tomu, že TNF-α je jedním z klíčových cytokinů imunitní odpovědi na infekci M. tuberculosis, který má význam především pro integritu granulomu, a že blokátory TNF-α ovlivňují širší spektrum imunitních reakcí než protilátky vůči IL-12/IL-23, je riziko reaktivace latentní tuberkulózy vyšší při podávání blokátorů TNF-α.

Obr.: Selektivita účinku biologických léčiv

 

Všichni pacienti užívající biologickou léčbu musejí být poučeni o příznacích svědčících pro tuberkulózu a po skončení léčby sledováni.

(blu)

Zdroj: Solovič I., Klimentová Z. Latentná tuberkulózna infekcia a biologická liečba. Československá dermatologie 2015; 90 (3): 112–118.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba psoriatické artritidy po selhání terapie inhibitory TNF-α

Psoriatická artritida je zánětlivé onemocnění kloubů a dalších částí pohybového systému manifestované u nemocných s psoriázou. Inhibitory TNF-α (TNFi) patří již standardně do schématu léčby pacientů, u kterých selže léčba konvenčními syntetickými chorobu modifikujícími léky (csDMARDs).

Léčba psoriázy v dětském věku

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které se může manifestovat již v dětském věku nebo v adolescenci. Moderní trendy v léčbě dětské a adolescentní populace zahrnují jak lokální aplikaci léčiv, tak i terapii systémovou a rovněž aplikaci přípravků biologické léčby u případů rezistentních ke konvenční terapii.

Nové možnosti biologické léčby psoriázy

Psoriáza je chronické onemocnění, které kromě kůže může postihovat také další orgány. Asi 20 % nemocných trpí středně těžkou až těžkou formou nemoci, pro jejíž účinnou terapii již nepostačuje lokální aplikace léčiv, ale je třeba zahájit léčbu systémovou léčbu a popřípadě také fototerapii. Pokud selže standardní systémová léčba, je využívána cílená (biologická) terapie.Všechny novinky