Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Role probiotik v prevenci zvýšené nemocnosti u atletů

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 7.9.2015

Role probiotik v prevenci zvýšené nemocnosti u atletů

Výživa je dobře známým faktorem, jenž ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem. Výzkum byl mimo jiné zaměřen také na otázku, nakolik mohou probiotika ovlivnit schopnost obrany vůči nemocem u atletů.

Předcházení nemocem v průběhu náročných tréninků a závodů je pro atlety i jejich trenéry jednou z priorit. Udává se, že zejména atleti podstupující dlouhodobé a intenzivní cvičení (cyklisté, plavci, triatlonisté) mohou trpět více onemocněními horního dýchacího traktu. Toto by mohlo ukazovat na možnost cvičením indukovaného rozladění imunitního systému. Některé výzkumy nicméně ukazují také na možnost podílu narušení epiteliální výstelky dýchacího systému vyvolaného hypoventilací či mikročásticemi, které jsou inhalovány a jež mohou iniciovat zánětlivé změny. Dále se na zvýšené nemocnosti mohou podílet také rozlady gastrointestinálního traktu vycházející ze změny dietních návyků či hygienických podmínek spojených s cestováním.

Probiotika představují živé mikroorganismy, které tranzientně mění střevní mikroflóru. Jsou schopna modulovat imunitu v zažívacím traktu interakcí s různými receptory na střevních epiteliálních buňkách či dendritických buňkách. Dále posilují imunitní systém interakcí s tzv. běžným slizničním imunitním systémem (common mucosal immune systém, CMIS). CMIS pak zprostředkovává komunikaci mezi různými slizničními povrchy.

Probiotika tak mohou atletům nepřímo pomoci udržením dobré funkce zažívacího traktu, prevencí imunosuprese vzniklé intenzivní zátěží a snížením náchylnosti k onemocnění. Poměrně velká řada důkazů ukazuje, že probiotika mohou snížit náchylnost k akutnímu infekčnímu průjmu. Důkazy z populačních studií pak svědčí pro to, že probiotika zvyšují odolnost vůči infekcím horního dýchacího traktu. Nicméně studie s probiotiky konkrétně u atletů zatím nepřinesly jednoznačně přesvědčivé důkazy a pro potvrzení přínosu právě v této komunitě ještě budou zapotřebí další, lépe definované studie.

(eza)

Zdroj: West N. P., et al. Probiotics, imunity and exercise: a review. Exerc Immunol Rev 2009; 15: 107–26.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dehydratace kojenců a batolat – řešení metodou perorální rehydratace

Nejčastější příčinou dehydratace jsou u malých dětí akutní průjmová onemocnění. Při zanedbání léčby může být ohrožen život dítěte. Při ztrátách tekutin do 9 % tělesné hmotnosti se jedná o nekomplikovanou dehydrataci a tu je možno léčit s pomocí orálních rehydratačních roztoků (ORR). Má řadu výhod – příprava roztoků je jednoduchá, rychlá a levná.

Probiotika můžou snižovat výskyt respiračních infekcí u zdravých fyzicky aktivních osob

Probiotikum obsahující Bifidobacterium animalis subsp. lactis (BI-04) snížilo v randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii výskyt infekcí horních dýchacích cest u zdravých fyzicky aktivních mužů a žen.

Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

Podávání Saccharomyces boulardii jako terapeutického probiotika má prokázanou účinnost a bezpečnost u několika typů průjmů u dospělých v rámci medicíny založené na důkazech.Všechny novinky