Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika zmírňují komplikace spojené s užíváním antibiotik

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 17.9.2015

Probiotika zmírňují komplikace spojené s užíváním antibiotik

Antibiotika patří mezi zcela základní léčiva, bez kterých se moderní medicína neumí obejít. Jejich použití je bohužel spojeno s nežádoucími účinky, mezi které patří kromě toxicity a interakcí také vznik bakteriální rezistence a naopak omezení přirozené mikroflóry lidského střeva. Prevencí proti nežádoucím zásahům do bakteriálního biomu střeva je podávání probiotik. Odborná doporučení pro tento postup byla loni aktualizována, což popsal například článek z časopisu Pharmaceuticals.

Práce upozornila především na fakt, že mezi jednotlivými probiotickými přípravky existují značné rozdíly. Opřela se zejména o názory expertů na probiotika, kteří se pravidelně setkávají od roku 2005 v rámci workshopů konaných na půdě Harvardovy a Yaleovy univerzity. Zabývali se zejména použitím probiotik u nemocných s běžnými průjmy dětí i dospělých, průjmem spojeným s použitím antibiotik, nekrotizující enterokolitidou, idiopatickými střevními záněty, alergiemi a radiační enterokolitidou. Výstupem článku jsou doporučení pro postup u jednotlivých onemocnění.

Například u dětí s běžným průjmem poukazují na fakt, že probiotika pomáhají zajistit stabilní mikrobiální prostředí tlustého střeva, a jsou tak velmi účinná ve smyslu zkrácení průběhu akutní gastroenteritidy. Vědecká evidence podporuje především aplikaci kmenů Saccharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus (LGG) a Lactobacillus reuteri. Také u dospělých se použití probiotik opírá o vědecká data. Například podle práce z roku 2007 uveřejněné v časopise British Medical Journal se ukázalo, že podávání kmenů Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus bylo spojeno se snížením incidence průjmů, a dokonce i s určitým omezením výskytu klostridiové kolitidy.

Tato práce zároveň ukázala potenciál probiotik pro snížení morbidity, ekonomických nákladů a mortality u nemocných nad 50 let. Současná dostupná literatura i odborná doporučení tak podporují rutinní použití probiotik u nemocných, kteří z jakéhokoliv důvodu užívají antibiotickou léčbu.

(ond)

Zdroje: 
1. Floch M. H. Recommendations for probiotic use in humans – a 2014 update. Pharmaceuticals (Basel) 2014 Oct 10; 7 (10): 999–1007, doi: 10.3390/ph7100999.
2. Hickson M., D’Souza A. L., Muthu N. et al. Use of probiotic Lactobacillus preparation to prevent diarrhea associated with antibiotics: randomized double blind placebo controlled trial. BMJ 2007; 335: 80.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Podávání D-manózy při akutní exacerbaci recidivujících infekcí močového ústrojí

Infekce dolních močových cest (DMC), které patří k nejčastějším bakteriálním infekcím u lidí, jsou vyvolány převážně kmeny Escherichia coli endogenního původu, mezi méně časté původce řadíme mykoplazmata, viry, prvoky a plísně. Vznik infekcí DMC může být podmíněn selháním lokálních antimikrobiálních obranných mechanizmů. Základní terapií infekcí DMC je podávání antibiotik nebo chemoterapeutik. Další léčebnou eventualitu představuje podávání imunomodulancií.

Probiotika a prevence akutních infekcí horního respiračního traktu

Probiotika mohou regulací imunitního systému zlepšit zdravotní stav. Některé studie ukázaly, že některá probiotika mohou být prospěšná v prevenci respiračních infekcí.

Role probiotik v prevenci zvýšené nemocnosti u atletů

Výživa je dobře známým faktorem, jenž ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem. Výzkum byl mimo jiné zaměřen také na otázku, nakolik mohou probiotika ovlivnit schopnost obrany vůči nemocem u atletů. Předcházení nemocem v průběhu náročných tréninků a závodů je pro atlety i jejich trenéry jednou z priorit.Všechny novinky