Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika přispívají k účinnosti a toleranci antibiotické terapie Helicobacter pylori

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 17.11.2015

Probiotika přispívají k účinnosti a toleranci antibiotické terapie Helicobacter pylori

Do dnešní doby byla publikována řada studií zaměřených na užívání probiotik v prevenci a terapii především různých průjmových onemocnění. Multicentrická studie chorvatských autorů zveřejněná v květnu 2015 v časopise Medicine se zaměřila na účinnost probiotik jako podpůrné terapie při eradikaci Helicobacter pylori.

Předpokládá se, že užívání probiotik napomáhá obnově střevního mikrobiomu. Jedním z prvních autorů konceptu probiotické terapie byl i ruský vědec Ilja Mečnikov, který ve své práci z roku 1908 zmiňuje rod Lactobacillus a jeho schopnost eliminovat patogenetické bakterie ze zažívacího traktu. V současnosti dochází v rámci klinických studií k ověřování účinnosti a tolerance probiotické terapie v různých indikacích. Jednou z nich je také adjuvantní terapie s cílem redukce nežádoucích účinků spojených s léčbou antibiotiky.

Chorvatští autoři publikovali prospektivní placebem kontrolovanou dvojitě zaslepenou studii zaměřenou na účinnost probiotického přípravku s obsahem Lactobacillus rhamnosus GGBifidobacterium BB-12 v koncentraci 108 až 1010 životaschopných bakterií v 1 tobolce. V první fázi účastníci vyplnili dotazník, jenž hodnotil závažnost 10 symptomů, které mohou být spojené s eradikační terapií. Každý účastník pak obdržel 28 tobolek probiotického přípravku či placeba, které měl užívat v následujících 14 dnech (1 tobolku 2× denně, nejpozději 2 hodiny před užitím antibiotik). Další dotazník vyplnili účastníci 15. den a účinnost eradikační terapie byla ověřena 42. den studie. V rámci dotazníků byly sledovány následující parametry: přítomnost a intenzita bolesti v epigastriu, pocit plnosti, plynatost, ztráta chuti k jídlu, změny chuti, nauzea, zvracení, pyróza, vyrážka a průjem.

Do studie bylo zahrnuto 804 pacientů s prokázanou infekcí Helicobacter pylori, do analýzy pak 650 z nich. Pacienti byli léčeni běžnými trojkombinacemi léčiv eradikační terapie. Signifikantně větší podíl vyléčených jedinců byl v rameni s probiotikem oproti rameni s placebem (87,3 vs. 72,55 %; p < 0,001). Po 15 dnech od vstupu do studie bylo zjištěno významnější zlepšení u 7 z 10 sledovaných symptomů ve skupině s probiotikem. Průměrná intenzita symptomů, které jsou potenciálně spojeny s antibiotickou terapií, byla signifikantně vyšší ve skupině s placebem (0,76 vs. 0,55; p < 0,001).

Přidání probiotik ke standardní terapii používané k eradikaci Helicobacter pylori přispělo k účinnosti léčby a vedlo ke snížení výskytu nežádoucích účinků. 

(eza)

Zdroj: Hauser G. et al. Probiotics for standard triple Helicobacter pylori eradication. Medicine (Baltimore) 2015 May; 94 (17): e685, doi: 10.1097/MD.0000000000000685.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika zmírňují komplikace spojené s užíváním antibiotik

Antibiotika patří mezi zcela základní léčiva, bez kterých se moderní medicína neumí obejít. Jejich použití je bohužel spojeno s nežádoucími účinky, mezi které patří kromě toxicity a interakcí také vznik bakteriální rezistence a naopak omezení přirozené mikroflóry lidského střeva. Prevencí proti nežádoucím zásahům do bakteriálního biomu střeva je podávání probiotik. Odborná doporučení pro tento postup byla loni aktualizována, což popsal například článek z časopisu Pharmaceuticals.

Podávání D-manózy při akutní exacerbaci recidivujících infekcí močového ústrojí

Infekce dolních močových cest (DMC), které patří k nejčastějším bakteriálním infekcím u lidí, jsou vyvolány převážně kmeny Escherichia coli endogenního původu, mezi méně časté původce řadíme mykoplazmata, viry, prvoky a plísně. Vznik infekcí DMC může být podmíněn selháním lokálních antimikrobiálních obranných mechanizmů. Základní terapií infekcí DMC je podávání antibiotik nebo chemoterapeutik. Další léčebnou eventualitu představuje podávání imunomodulancií.

Probiotika a prevence akutních infekcí horního respiračního traktu

Probiotika mohou regulací imunitního systému zlepšit zdravotní stav. Některé studie ukázaly, že některá probiotika mohou být prospěšná v prevenci respiračních infekcí.Všechny novinky