Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podávání D-manózy při akutní exacerbaci recidivujících infekcí močového ústrojí

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 8.9.2015

Podávání D-manózy při akutní exacerbaci recidivujících infekcí močového ústrojí

Infekce dolních močových cest (DMC), které patří k nejčastějším bakteriálním infekcím u lidí, jsou vyvolány převážně kmeny Escherichia coli endogenního původu, mezi méně časté původce řadíme mykoplazmata, viry, prvoky a plísně. Vznik infekcí DMC může být podmíněn selháním lokálních antimikrobiálních obranných mechanizmů. Základní terapií infekcí DMC je podávání antibiotik nebo chemoterapeutik. Další léčebnou eventualitu představuje podávání imunomodulancií.

Mezi imunomodulancia řadíme přípravky na bázi D-manózy (přípravky zn. Uroval®). D-­manóza je monosacharid se šesti uhlíky a aldehydovou skupinou. I když patří mezi cukry, D-­manóza se svými vlastnostmi od ostatních cukrů liší. Není téměř metabolizována a nevyvolává významnou inzulinovou odpověď. Je masivně vylučována do moči. Podstatou působení D-manózy v prevenci infekcí DMC je vazebná reakce s fimbriemi bakterií E. coli, které slouží k jejich uchycení na epitelu močového traktu. Při podávání D-manózy perorálně se vazebná reakce mezi kmeny E. coli uskuteční s molekulami D-manózy přítomnými v moči. Bakterie pak ztrácejí schopnost adherovat na epitel močového ústrojí. V případě kombinace D-manózy s brusinkovým extraktem se předpokládá, že účinek D­-manózy potencuje efekt brusinkového extraktu, jelikož v brusince obsažené aktivní látky – proanthokyanidiny (PAC) – rovněž snižují adherenci fimbrií bakterií k buněčné membráně urotelu. Dle některých zdrojů má D-manóza ve zmíněném účinku 50× větší efekt než samotný brusinkový extrakt.

V jedné z klinických prací ověřujících efekt D-manózy bylo sledováno 56 dospělých pacientů se symptomatologií akutní exacerbace DMC, kterým bylo doporučeno podávání přípravku Uroval Manosa v iniciální dávce 2× 2 tbl., po 3 dnech byla dávka snížena na 2× 1 tbl. a celková doba léčby byla 3 měsíce. 29 pacientů mělo před léčbou pozitivní kultivační nález v moči (převažoval nález E. coli). Během prvního týdne došlo k ústupu klinických obtíží u 45 pacientů, u 1 pacientky musela být kvůli rozvoji pyelonefritidy zahájena ATB terapie. Během 3 měsíců užívání přípravku nedošlo u žádného z pacientů k recidivě infekcí DMC.

Výsledky tohoto sledování potvrdily vysokou účinnost D-manózy při eliminaci symptomů akutní infekce DMC. Výhodou zmíněného preparátu je absence nežádoucích účinků. Dle autora práce lze konstatovat, že uvedený přípravek představuje jednu z alternativ v léčbě akutní recidivy chronických zánětů močového ústrojí vedle standardně podávaných chemoterapeutik a antibiotik.

(moa)

Zdroj: Motíl I. Podávání D-mannosy (Uroval Manosa) při akutní exacerbaci recidivujících infekcí močového ústrojí

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika a prevence akutních infekcí horního respiračního traktu

Probiotika mohou regulací imunitního systému zlepšit zdravotní stav. Některé studie ukázaly, že některá probiotika mohou být prospěšná v prevenci respiračních infekcí.

Role probiotik v prevenci zvýšené nemocnosti u atletů

Výživa je dobře známým faktorem, jenž ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem. Výzkum byl mimo jiné zaměřen také na otázku, nakolik mohou probiotika ovlivnit schopnost obrany vůči nemocem u atletů. Předcházení nemocem v průběhu náročných tréninků a závodů je pro atlety i jejich trenéry jednou z priorit.

Dehydratace kojenců a batolat – řešení metodou perorální rehydratace

Nejčastější příčinou dehydratace jsou u malých dětí akutní průjmová onemocnění. Při zanedbání léčby může být ohrožen život dítěte. Při ztrátách tekutin do 9 % tělesné hmotnosti se jedná o nekomplikovanou dehydrataci a tu je možno léčit s pomocí orálních rehydratačních roztoků (ORR). Má řadu výhod – příprava roztoků je jednoduchá, rychlá a levná.Všechny novinky