Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Očkování proti herpetu zosteru před zahájením léčby inhibitory TNF-α

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 30.7.2015

Očkování proti herpetu zosteru před zahájením léčby inhibitory TNF-α

U pacientů je před zahájením léčby autoimunitních onemocnění inhibitory TNF-α (tumor necrosis factor α) třeba provést řadu opatření na minimalizaci rizika infekcí včetně zvážení očkování proti herpetu zosteru. Uvádějí to italští autoři ve svém nedávno publikovaném přehledu rizik infekcí spojených s terapeutickou inhibicí prozánětlivého cytokinu TNF-α.

TNF-α hraje významnou roli v patogenezi autoimunitních onemocnění. Jeho inhibice se využívá v terapii revmatických onemocnění, nespecifických střevních zánětů a psoriázy, ať už v monoterapii, nebo v kombinaci s jinými protizánětlivými či chorobu modifikujícími léky.

Pacienti léčení inhibitory TNF-α jsou ale vystaveni zvýšenému riziku infekcí včetně reaktivace latentní tuberkulózy a rozvoje oportunních infekcí. Před zahájením léčby inhibitory TNF-α je proto třeba pečlivě odebrat zdravotní anamnézu, provést kožní tuberkulinový test a rentgen hrudníku, věnovat pozornost rizikovým faktorům infekce pneumocystis jirovecii a u pacientů s vysokým rizikem reaktivace herpetu zosteru využít přínosu očkování či druhého očkování v dospělosti. Během léčby inhibitory TNF-α je také doporučeno virologické sledování z důvodu možné hepatitidy B a C.

Očkování proti herpetu zosteru patří tedy mezi opatření pro minimalizaci rizika infekce u pacientů s vysokým rizikem, u nichž má být zahájena léčba inhibitory TNF-α.

(zza)

Zdroj: Murdaca G., Spano F., Contatore M., et al. Infection risk associated with anti-TNF-α agents: a review. Expert Opin Drug Saf. 2015 Jan 29: 1–12. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacienti s těžkým fyzickým postižením mají vyšší riziko infekce herpetu zosteru

Novým zjištěním právě publikované australské studie je zvýšený výskyt infekce herpes zoster u osob s těžkým fyzickým postižením. Tento faktor byl kromě imunosupresivního stavu a probíhajícího maligního onemocnění dalším rizikem zvyšujícím výskyt infekce herpes zoster i hospitalizace z důvodu této infekce.

Osteonekróza horní čelisti se ztrátou zubu po infekci herpes zoster

V roce 2012 byla v časopise Journal of Oral Maxillofacial Surgery publikována kazuistika 52letého muže s infekcí herpes zoster v oblasti trojklaného nervu s následnou alveolární kostní nekrózou a ztrátou zubu.

Choroby spojené se zvýšeným rizikem infekce herpes zoster

Rozsáhlá studie případů a kontrol provedená ve Spojeném království v letech 2000 až 2011 ukázala, u kterých chorob je zvýšené riziko infekce herpes zoster. Jedná se o revmatoidní artritidu (RA), nespecifické střevní záněty (IBD), chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma, chronické onemocnění ledvin (CKD) a depresi.Všechny novinky