Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Očkování proti herpes zoster a postherpetické neuralgii je nákladově efektivní

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 25.11.2014

Očkování proti herpes zoster a postherpetické neuralgii je nákladově efektivní

Systematický přehled publikovaných studií věnovaných nákladové efektivitě očkování proti herpes zoster a postherpetické neuralgii přinesl příznivé výsledky podporující tuto preventivní strategii.

Autoři provedli průzkum databází MEDLINE a EMBASE a vyhledali studie na dané téma publikované do konce listopadu 2013. Porovnali výsledky studií z hlediska vlivu očkování na zdraví a ekonomické náklady u milionu dospělých po celou dobu jejich života.

Dohromady autoři vyhledali 15 studií provedených v Severní Americe a v Evropě. Výsledky se pohybovaly od 10 000 USD po více než 100 000 USD na jeden rok kvalitního života (QALY). Většina studií provedených v Evropě dospěla k závěru, že očkování je pravděpodobně nákladově efektivní. Rozdíly ve výsledcích byly dány různými odhady doby ochrany zajištěné očkováním a ztráty kvality života v souvislosti s infekcí herpes zoster a zejména s postherpetickou neuralgií. V analýzách senzitivity byly výsledky ovlivněny také účinností očkování proti postherpetické neuralgii, věkem v době očkování a cenou očkování.

Přehled dosavadních studií svědčí pro nákladovou efektivitu očkování proti herpes zoster a postherpetické neuralgii. Potřebné jsou ale další studie zaměřené na hlavní parametry farmakoekonomického modelu a studie provedené v jiných částech světa.

(zza)

Zdroj: Kawai K., et al. Cost-effectiveness of vaccination against herpes zoster and postherpetic neuralgia: a critical review. Vaccine 2014 Mar 26; 32 (15): 1645–53; doi: 10.1016/j.vaccine.2014.01.058

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,9/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nejčastější otázky a odpovědi na téma očkování proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii

Rozhovor s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., Centrum očkování a cestovní medicíny Avenier

Očkovací látka Zostavax předchází onemocnění herpes zoster i ve věkové skupině 50–59 let

Randomizovaná placebem kontrolovaná studie u 22 439 osob ve věku 50–59 let prokázala významné snížení incidence herpes zoster (HZ) po vakcinaci schválenou očkovací látkou Zostavax. Snášenlivost vakcíny byla v této věkové skupině dobrá.

Roční příspěvky zdravotních pojišťoven na očkovací látku Zostavax

Pro osoby ve věku 50 a více let je od března 2014 k dispozici očkovací látka proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii Zostavax. Vakcinace spočívá v podání jedné dávky s. c. Očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, nicméně na očkovací látku je možné čerpat roční příspěvky od zdravotních pojišťoven. Následující tabulka uvádí výši příspěvku od jednotlivých pojišťoven s platností k 3. říjnu 2014 včetně odkazů na webové stránky pojišťoven a telefonních čísel, na kterých je možné aktuální informace ověřit.Všechny novinky