Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pravidelné očkování: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosody nejsou náhradou očkování

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Pravidelné očkování

Vydáno: 20.9.2017

Nosody nejsou náhradou očkování

Někteří rodiče s negativním postojem k očkování hledají alternativy, které mají děti chránit před infekcemi. Jednou z volených možností jsou tzv. nosody. Mohou však očkování nahradit?

Tři objevy v historii naší civilizace měly zásadní vliv na zdravotní stav populace: hygiena, antibiotika a očkování. Před jejich příchodem byly infekční nemoci běžnou příčinou dětské úmrtnosti. Očkování má nezastupitelnou úlohu v prevenci chorob, jejichž terapie je problematická nebo nemožná.

Legislativa ošetřující výrobu a distribuci vakcín zaručuje jejich vysokou kvalitu a prokázanou účinnost i bezpečnost. Přesto však proti vakcínám bojují různá hnutí, která jsou přesvědčena o jejich neúčinnosti, nebo dokonce výhradní škodlivosti. U části rodičů jejich aktivita vyvolává pocit, že by měli děti před očkováním chránit, a někteří z nich hledají jakousi alternativu.

Jednou z nabízených alternativ jsou tzv. nosody, homeopatické přípravky, které jsou podle výrobce určené k prevenci chorob. S konceptem nosod jakožto terapeutických prostředků přišel již Samuel Hahnemann (1755–1843), který je považován za „otce“ homeopatie. Nosody jsou odvozené z původce choroby nebo chorobné tkáně a zpracované homeopatickým ředěním.

Princip nosod naprosto neodpovídá současnému poznání o biologických pochodech při infekci a imunitní odpovědi a nenabízí věcné vysvětlení opodstatňující tvrzení o jejich účinku. Vědecké důkazy o účinnosti nosod jsou velmi chabé. Existuje pouze několik studií nízké kvality (myší modely apod.), některé naznačují možný účinek, kvalitní humánní studie však zcela chybějí.

Naproti tomu vědecká báze očkování je obrovská. Vakcíny, které jsou součástí národních imunizačních programů, jsou vysoce kvalitní, přísně kontrolované a jejich bezpečnost i účinek jsou nezpochybnitelným způsobem doloženy. Účinnost nosod na žádnou z povinně očkovaných nemocí nebyla zkoumána.

Nosody jsou běžně na trhu u nás i v zahraničí a je třeba o nich vědět. Někteří rodiče se o ně zajímají coby o alternativu povinného očkování, ale jejich užívání není opodstatněné. Nebezpečí plynoucí z odmítání očkování přetrvává i po jejich použití.

Je třeba poskytnout rodičům dostatek kvalitních informací o preventabilních chorobách a očkování, aby pochopili, proč je adherence k postupům lege artis tak důležitá. Nosody neposkytují ochranu srovnatelnou s očkováním a neexistují ani základní doklady o jejich bezpečnosti.

(pez)

Zdroj: Rieder M. J., Robinson J. L. ‘Nosodes’ are no substitute for vaccines. Paediatr Child Health 2015; 20 (4): 219–222.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Eradikace poliomyelitidy aktuálně – kolik chybí k úplnému vymýcení?

Poliomyelitida má jediného možného přenašeče, kterým je člověk, a tak lze díky očkování dosáhnout 100% eradikace. Na hodnocení aktuální situace výskytu tohoto virového infekčního onemocnění a stupeň eradikace se zaměřil tým neurologů a mikrobiologů z americké University of Virginia a indické Janakpuri Superspeciality Hospital v Novém Dillí.

Riziko reaktivace infekce HBV u imunosuprimovaných pacientů

Reaktivace viru hepatitidy B (HBV) je závažnou komplikací imunosupresivní či chemoterapeutické léčby. Následující článek ukazuje na nezbytnost pečlivého monitorování pacientů s anamnézou infekce HBV v případě onkologické léčby.

Co vakcíny skutečně obsahují?

Mezi antivakcinačními aktivisty se šíří řada mýtů, které mohou ovlivnit postoj rodičů k povinnému očkování. Jsou mezi nimi rovněž mylné či zavádějící informace o složení vakcín. Jaká je skutečnost a jak ji rodičům vysvětlit?Všechny novinky