Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pravidelné očkování: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Febrilní křeče jako možná komplikace očkování?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Pravidelné očkování

Vydáno: 9.12.2017

Febrilní křeče jako možná komplikace očkování?

Autoři prezentovaného článku si položili otázku, jak často se febrilní křeče objevují v návaznosti na očkování. Retrospektivní studie ukázala na nízkou prevalenci této potenciální komplikace, nicméně autoři jsou si vědomi jistých limitů tohoto výzkumu.

Úvod

Vakcíny mohou mít různé nežádoucí účinky. Mohou být spojeny s teplotou, ale u některých dětí teoreticky i s febrilními křečemi. Studie australských autorů publikovaná loni ve World Journal of Clinical Pediatrics hodnotila prevalenci recentní vakcinace u dětí mladších 7 let, u nichž se rozvinuly febrilní křeče a byly vyšetřeny v terciárním zdravotnickém zařízení.

Výsledná zjištění

Jednalo se o retrospektivní studii provedenou na 1 pracovišti v Sydney. V období od ledna 2011 do července 2012 bylo zaznamenáno 78 případů febrilních křečí. Data byla získána ze zdravotní dokumentace. Z těchto 78 případů bylo v 5 lékařských zprávách skutečně zaznamenáno, zda dítě bylo či nebylo v předchozích 48 hodinách očkováno. Z těchto 5 pacientů bylo u jednoho potvrzeno podání Infanrixu, Prevenaru a rotavirové vakcíny. U většiny případů však byla v období rozvoje febrilních křečí popsána přítomnost infekce jako pravděpodobného vyvolávajícího faktoru.

Závěr a diskuse

Tato studie zjistila velmi nízkou prevalenci recentní vakcinace u malých dětí, u nichž se rozvinuly febrilní křeče (1,28 %). Nicméně je nutno konstatovat, že uvedená zjištění mohou být nepřesná z důvodů nedostatečně zaznamenané vakcinační anamnézy.

(eza)

Zdroj: Motala L., Eslick G. D. Prevalence of recent immunisation in children with febrile convulsions. World J Clin Pediatr 2016 Aug 8; 5 (3): 301–305, doi: 10.5409/wjcp.v5.i3.301.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Očkování v podmínkách primární péče – skutečné a falešné kontraindikace

Následující text předkládá výčet skutečných i falešných kontraindikací očkování u dětí a dospělých osob. Důkladná znalost těchto situací a často nezbytná konzultace se specialistou (imunologem, vakcinologem) pomohou poskytovatelům primární péče zvýšit proočkovanost obecné populace.

Víte, jak reagovat na nejčastější dotazy rodičů s rezervovaným postojem k očkování?

S rodiči, kteří mají k očkování váhavý nebo odmítavý postoj a vyjadřují obavy z vakcinace, se pediatři ve svých ordinacích setkávají denně. Jak na nejčastější dotazy a zavádějící informace rodičů reagovat? Pádný argument sdělený jednou větou je mnohdy účinnější než zdlouhavé vysvětlování.

Prostor pro změnu odmítavého postoje k očkování existuje – klíčem je správná komunikace

K nejčastějším obavám rodičů v souvislosti s očkováním patří bezpečnost a význam vakcín. Nemoci, kterým se dá předcházet očkováním, se v současnosti vyskytují mnohem méně než kdysi – a právě to v rodičích vzbuzuje otázky o nutnosti očkování. Jaké postoje rodičů jsou nejčastější a jak by měli lékaři s rodiči komunikovat?Všechny novinky