Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 28.4.2014

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.

Vyšetření štítné žlázy pomocí UZ – 2D a dopplerovský mód

Uzly štítné žlázy jsou v klinické praxi poměrně běžným nálezem. Se zlepšujícími se zobrazovacími metodami se jejich počet neustále zvyšuje, současné přístroje jsou schopny zobrazit uzly o velikosti 2–3 mm. Zhruba 5 % těchto uzlů je maligních. Podle doporučení American Thyroid Association by všichni pacienti s uzly štítné žlázy měli podstupovat pravidelná UZ vyšetření, podezřelé uzly by následně měly být vyšetřeny tenkojehlovou biopsií (fine needle aspiration – FNA).

Standardem v UZ vyšetřování uzlů je 2D a dopplerovské zobrazení. Během vyšetření by měly být zhodnoceny velikost, umístění uzlu ve štítné žláze, struktura, echogenita, pravidelnost okraje, halo efekt, vaskularizace či přítomnost kalcifikací. Kromě absolutní velikosti a objemu uzlu by měl být během vyšetření hodnocen i vývoj velikosti v čase, přičemž rychlý růst je podezřelý z malignity. Strukturu uzlu hodnotíme jako solidní, smíšenou nebo cystickou. Echogenita je vztažena k okolní tkáni žlázy a krku, hypoechogenní uzly jsou suspektní z malignity. Halo efekt je prstenec, který se vyskytuje u většiny uzlů. Zatímco úzké a pravidelné halo doprovází většinou benigní léze, kolem maligních uzlů bývá silné a nepravidelné halo. Součástí vyšetření je i zhodnocení okraje uzlu, maligní uzly mají v důsledku prorůstání okraj často nepravidelný. Uzly suspektní z malignity obsahují zároveň často i kalcifikace a bohatou centrální vaskularizaci.

UZ vyšetření je do velké míry subjektivní, což platí i pro popis jednotlivých charakteristik uzlů štítné žlázy v UZ obraze. Udává se, že až 66 % benigních uzlů má alespoň jednu UZ charakteristiku suspektní z malignity a naopak až 66 % karcinomů štítné žlázy má alespoň jednu UZ charakteristiku nesuspektní. Nedávno byl proto navržen systém k hodnocení uzlů štítné žlázy TIRADS (thyroid imaging reporting and data system), který má hodnocení standardizovat. Jedná se o 5 stupňů (TIRADS1 přestavuje normální tkáň štítné žlázy), přičemž každý má jiné procento rizika malignity: TIRADS 2 (0% riziko malignity), TIRADS 3 (< 5% riziko malignity), TIRADS 4 (5–80% riziko malignity) a TIRADS 5 (> 80% riziko malignity). Vzhledem k tomu, že i tato klasifikace vychází z jednotlivých subjektivních UZ charakteristik uzlů, není ani tato klasifikace naprosto objektivní.

Ultrazvuková elastografie

Elastografie je nová ultrazvuková metoda, která umožňuje zhodnotit tuhost tkáně – tužší tkáň se tlakem deformuje méně než měkčí. Používá se k hodnocení tuhosti prsní žlázy, štítnice, prostaty, lymfatických uzlin a u pacientů po transplantaci i k hodnocení jater a ledvin. U starší metody RTE (Real Time Ultrasound Elastography), která je v současnosti nejrozšířenější, je tkáň deformována zevním tlakem vyšetřujícího, je tedy značně subjektivní a špatně reprodukovatelná. Novější elastografická metoda SWE neboli ARFI (shear wave elastography neboli acoustic radiation force impulse imaging) využívá k deformaci akustické pulzy, a je proto přesnější a objektivnější.

UZ vyšetření má v péči o pacienty s nemocemi štítné žlázy zásadní význam, nicméně má své limity. Je proto důležité mít na paměti, že žádná UZ metoda není v současnosti dostatečně senzitivní, aby dokázala nahradit FNA.

(epa)

Zdroj: Gürsoy A., Erdoğan M. F. Ultrasonographic Approach to Thyroid Nodules: State of Art. Thyroid International 3/2012, dostupné přes www.thyrolink.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diagnostika a léčba Gravesovy-Basedowovy nemoci u dětí a adolescentů

Stejně jako u dospělých je i u dětí více než 95 % případů hypertyreózy způsobeno Gravesovou-Basedowovou nemocí (GD). GD je komplexní autoimunitní choroba, která se objevuje u geneticky predisponované populace.

Hashimotova tyreoiditida – klinická a diagnostická kritéria

Hashimotova tyreoiditida je v současnosti považována za nejčastější autoimunitní chorobu. Jedná se o komplexní onemocnění, u kterého ani po více než 100 letech od jeho popsání neznáme žádný druh prevence ani kauzální léčby.

Léčba hypotyreózy kombinací T4 a T3

Hypotyreóza je časté onemocnění, které je standardně léčeno monoterapií L-tyroxinem. Část pacientů by přitom mohla profitovat z kombinované léčby L-tyroxinem a 3,5,3'-trijodtyroninem. Dostupné informace o kombinované léčbě ale nejsou jednotné, je proto nutné v této oblasti provést další studie.Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy