Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 28.4.2014

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.

Vyšetření štítné žlázy pomocí UZ – 2D a dopplerovský mód

Uzly štítné žlázy jsou v klinické praxi poměrně běžným nálezem. Se zlepšujícími se zobrazovacími metodami se jejich počet neustále zvyšuje, současné přístroje jsou schopny zobrazit uzly o velikosti 2–3 mm. Zhruba 5 % těchto uzlů je maligních. Podle doporučení American Thyroid Association by všichni pacienti s uzly štítné žlázy měli podstupovat pravidelná UZ vyšetření, podezřelé uzly by následně měly být vyšetřeny tenkojehlovou biopsií (fine needle aspiration – FNA).

Standardem v UZ vyšetřování uzlů je 2D a dopplerovské zobrazení. Během vyšetření by měly být zhodnoceny velikost, umístění uzlu ve štítné žláze, struktura, echogenita, pravidelnost okraje, halo efekt, vaskularizace či přítomnost kalcifikací. Kromě absolutní velikosti a objemu uzlu by měl být během vyšetření hodnocen i vývoj velikosti v čase, přičemž rychlý růst je podezřelý z malignity. Strukturu uzlu hodnotíme jako solidní, smíšenou nebo cystickou. Echogenita je vztažena k okolní tkáni žlázy a krku, hypoechogenní uzly jsou suspektní z malignity. Halo efekt je prstenec, který se vyskytuje u většiny uzlů. Zatímco úzké a pravidelné halo doprovází většinou benigní léze, kolem maligních uzlů bývá silné a nepravidelné halo. Součástí vyšetření je i zhodnocení okraje uzlu, maligní uzly mají v důsledku prorůstání okraj často nepravidelný. Uzly suspektní z malignity obsahují zároveň často i kalcifikace a bohatou centrální vaskularizaci.

UZ vyšetření je do velké míry subjektivní, což platí i pro popis jednotlivých charakteristik uzlů štítné žlázy v UZ obraze. Udává se, že až 66 % benigních uzlů má alespoň jednu UZ charakteristiku suspektní z malignity a naopak až 66 % karcinomů štítné žlázy má alespoň jednu UZ charakteristiku nesuspektní. Nedávno byl proto navržen systém k hodnocení uzlů štítné žlázy TIRADS (thyroid imaging reporting and data system), který má hodnocení standardizovat. Jedná se o 5 stupňů (TIRADS1 přestavuje normální tkáň štítné žlázy), přičemž každý má jiné procento rizika malignity: TIRADS 2 (0% riziko malignity), TIRADS 3 (< 5% riziko malignity), TIRADS 4 (5–80% riziko malignity) a TIRADS 5 (> 80% riziko malignity). Vzhledem k tomu, že i tato klasifikace vychází z jednotlivých subjektivních UZ charakteristik uzlů, není ani tato klasifikace naprosto objektivní.

Ultrazvuková elastografie

Elastografie je nová ultrazvuková metoda, která umožňuje zhodnotit tuhost tkáně – tužší tkáň se tlakem deformuje méně než měkčí. Používá se k hodnocení tuhosti prsní žlázy, štítnice, prostaty, lymfatických uzlin a u pacientů po transplantaci i k hodnocení jater a ledvin. U starší metody RTE (Real Time Ultrasound Elastography), která je v současnosti nejrozšířenější, je tkáň deformována zevním tlakem vyšetřujícího, je tedy značně subjektivní a špatně reprodukovatelná. Novější elastografická metoda SWE neboli ARFI (shear wave elastography neboli acoustic radiation force impulse imaging) využívá k deformaci akustické pulzy, a je proto přesnější a objektivnější.

UZ vyšetření má v péči o pacienty s nemocemi štítné žlázy zásadní význam, nicméně má své limity. Je proto důležité mít na paměti, že žádná UZ metoda není v současnosti dostatečně senzitivní, aby dokázala nahradit FNA.

(epa)

Zdroj: Gürsoy A., Erdoğan M. F. Ultrasonographic Approach to Thyroid Nodules: State of Art. Thyroid International 3/2012, dostupné přes www.thyrolink.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diagnostika a léčba Gravesovy-Basedowovy nemoci u dětí a adolescentů

Stejně jako u dospělých je i u dětí více než 95 % případů hypertyreózy způsobeno Gravesovou-Basedowovou nemocí (GD). GD je komplexní autoimunitní choroba, která se objevuje u geneticky predisponované populace.

Hashimotova tyreoiditida – klinická a diagnostická kritéria

Hashimotova tyreoiditida je v současnosti považována za nejčastější autoimunitní chorobu. Jedná se o komplexní onemocnění, u kterého ani po více než 100 letech od jeho popsání neznáme žádný druh prevence ani kauzální léčby.

Léčba hypotyreózy kombinací T4 a T3

Hypotyreóza je časté onemocnění, které je standardně léčeno monoterapií L-tyroxinem. Část pacientů by přitom mohla profitovat z kombinované léčby L-tyroxinem a 3,5,3'-trijodtyroninem. Dostupné informace o kombinované léčbě ale nejsou jednotné, je proto nutné v této oblasti provést další studie.Všechny novinky

Odborné centrum

 

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy