#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Užívání progestagenní antikoncepce v prevenci a léčbě migrenózních stavů

3. 8. 2017

Cílem metaanalýzy publikované letos v časopisu Cephalalgia bylo stanovení účinnosti progestinové antikoncepce při léčbě migrény.

Úvod

Migrenózní cefalea je stav, který se u žen vyskytuje s vysokou prevalencí (18 %). Nejčastěji postihuje ženy v produktivním věku a koinciduje s vrcholem jejich reprodukčního období. Pro prevenci migrenózních stavů je často používána hormonální antikoncepce. U žen s migrénou s aurou může být kontraindikované použití antikoncepce s obsahem estrogenů pro možnost vzniku cévní příhody. Oproti tomu byly dokumentovány případy zlepšení migrény po užívání progestinové (progestagenní) antikoncepce, která inhibuje ovulaci. Přesvědčivost a kvalita důkazů pro toto tvrzení ještě nebyly dostatečně podloženy, proto tým australských a novozélandských výzkumníků provedl metaanalýzu a systematický přehled prací na toto téma.

Zdroje a výběr dat

Byly prostudovány zdroje Medline, Embase a Cochrane Libraries (publikace od roku 1980 do září 2016) a vyhledány studie popisující léčbu migrény prostřednictvím progestinové antikoncepce. Zahrnuty byly všechny studie v angličtině, ve kterých figurovaly více než 4 ženy mimo menopauzu ve věku 18−50 let, u kterých byla diagnostikována migréna dle zadaných kritérií. 

Výsledky

Souhrnná analýza 4 studií ukázala, že užívání 75 μg desogestrelu denně signifikantně, ale v omezené míře redukuje počet migrenózních atak. Byla pozorována redukce intenzity a trvání atak, omezení užívání analgetik a triptanu, společně s celkovým zlepšením kvality života. Skórovací typ analýzy však ukázal, že důkazy pro tato tvrzení jsou omezeně průkazné. Vedlejší účinky vedly k přerušení léčby u méně než 10 % zúčastněných. Dvě studie porovnávaly užívání desogestrelu a kombinované perorální antikoncepce. Vliv na migrénu byl u obou typů antikoncepce podobný. 

Závěr a diskuse

Užívání desogestrelu by mohlo napomoci ke zlepšení projevů migrény u žen. Aktuálně zaznamenané důkazy jsou ovšem založeny na malém vzorku žen užívajících pouze progestinovou antikoncepci. Přesný vliv gestagenů na migrénu je tak nutné potvrdit dalšími randomizovanými studiemi.

(gpl)

Zdroj: Warhurst S., Rofe C. J., Brew B. J. et al. Effectiveness of the progestin-only pill for migraine treatment in women: a systematic review and meta-analysis. Cephalalgia 2017 Jan 1: 333102417710636, doi: 10.1177/0333102417710636 [Epub ahead of print].



Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#