Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Užívání progestagenní antikoncepce v prevenci a léčbě migrenózních stavů

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 3.8.2017

Užívání progestagenní antikoncepce v prevenci a léčbě migrenózních stavů

Cílem metaanalýzy publikované letos v časopisu Cephalalgia bylo stanovení účinnosti progestinové antikoncepce při léčbě migrény.

Úvod

Migrenózní cefalea je stav, který se u žen vyskytuje s vysokou prevalencí (18 %). Nejčastěji postihuje ženy v produktivním věku a koinciduje s vrcholem jejich reprodukčního období. Pro prevenci migrenózních stavů je často používána hormonální antikoncepce. U žen s migrénou s aurou může být kontraindikované použití antikoncepce s obsahem estrogenů pro možnost vzniku cévní příhody. Oproti tomu byly dokumentovány případy zlepšení migrény po užívání progestinové (progestagenní) antikoncepce, která inhibuje ovulaci. Přesvědčivost a kvalita důkazů pro toto tvrzení ještě nebyly dostatečně podloženy, proto tým australských a novozélandských výzkumníků provedl metaanalýzu a systematický přehled prací na toto téma.

Zdroje a výběr dat

Byly prostudovány zdroje Medline, Embase a Cochrane Libraries (publikace od roku 1980 do září 2016) a vyhledány studie popisující léčbu migrény prostřednictvím progestinové antikoncepce. Zahrnuty byly všechny studie v angličtině, ve kterých figurovaly více než 4 ženy mimo menopauzu ve věku 18−50 let, u kterých byla diagnostikována migréna dle zadaných kritérií. 

Výsledky

Souhrnná analýza 4 studií ukázala, že užívání 75 μg desogestrelu denně signifikantně, ale v omezené míře redukuje počet migrenózních atak. Byla pozorována redukce intenzity a trvání atak, omezení užívání analgetik a triptanu, společně s celkovým zlepšením kvality života. Skórovací typ analýzy však ukázal, že důkazy pro tato tvrzení jsou omezeně průkazné. Vedlejší účinky vedly k přerušení léčby u méně než 10 % zúčastněných. Dvě studie porovnávaly užívání desogestrelu a kombinované perorální antikoncepce. Vliv na migrénu byl u obou typů antikoncepce podobný. 

Závěr a diskuse

Užívání desogestrelu by mohlo napomoci ke zlepšení projevů migrény u žen. Aktuálně zaznamenané důkazy jsou ovšem založeny na malém vzorku žen užívajících pouze progestinovou antikoncepci. Přesný vliv gestagenů na migrénu je tak nutné potvrdit dalšími randomizovanými studiemi.

(gpl)

Zdroj: Warhurst S., Rofe C. J., Brew B. J. et al. Effectiveness of the progestin-only pill for migraine treatment in women: a systematic review and meta-analysis. Cephalalgia 2017 Jan 1: 333102417710636, doi: 10.1177/0333102417710636 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kombinované hormonální antikoncepce na migrenózní bolesti spojené s menstruačním cyklem

Migréna postihuje převážně ženy fertilního věku. Na její průběh mají výrazný vliv reprodukční období (puberta, gravidita, menopauza), hormonální výkyvy během menstruačního cyklu a přísun exogenních hormonů.

Hormonální kontracepce může být u některých žen vhodnou metodou léčby obtíží spojených s menstruačním cyklem

Izolované nebo pouze mírné premenstruační změny zažívá podle literatury alespoň 75 % žen, premenstruační syndrom 13−19 % a premenstruační dysforickou poruchu asi 3−8 %. Autoři prezentované práce se proto rozhodli srovnat výsledky 4 studií zabývajících se efektem podávání perorálních kontraceptiv obsahujících levonorgestrel a ethinylestradiol na premenstruační syndrom a premenstruační dysforickou poruchu.

Desogestrel v pooperační léčbě bolesti spojené s endometriózou

Endometrióza je chronické onemocnění často spojené s výraznými bolestmi. Jednou z možností léčby je chirurgická intervence − přestože víme, že neznamená konečné řešení, může nemocným výrazně pomoci. Recentně publikovaná studie zkoumala účinek desogestrelu na útlum bolesti spojované s endometriózou právě u pacientek po konzervativní operaci.Všechny novinky