Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 8.4.2016

Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

Je prokázáno, že kombinovaná perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje 20 μg ethinylestradiolu (EE) a 3 mg drospirenonu, podávaná v režimu 24/4 zmírňuje klinické příznaky spojené s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Nicméně dřívější studie neukázaly, jak se mění konkrétní příznaky v jednotlivých cyklech léčby.

Na tento problém se zaměřila subanalýza dvojitě zaslepené multicentrické studie fáze III ze Spojených států amerických. 449 žen trpících PMDD bylo náhodně rozděleno do dvou skupin: u první byla zahájena terapie třemi cykly kombinované perorální antikoncepce (EE 20 μg / drospirenon 3 mg), druhá dostávala placebo.

10 z 21 položek z „Denního záznamu o závažnosti obtíží“ (Daily Record of Severity of Problems) bylo rozděleno do tří skupin příznaků: negativní emoce, nadměrná chuť k jídlu a příznaky spojené s retencí tekutin. Změny oproti výchozí hodnotě byly u obou skupin v každém ze sledovaných cyklů stanoveny pomocí analýzy kovariance.

Sledované příznaky hodnocené v „Denním záznamu o závažnosti obtíží" se oproti výchozím hodnotám významně zmírnily, a to jak u žen užívajících perorální antikoncepci, tak i v placebové skupině (p < 0,0001 pro obě skupiny). Nejvýznamnějšího zlepšení bylo dosaženo během prvního cyklu léčby. Porovnání účinnosti podávaných přípravků u obou skupin pacientek vychází ve prospěch hormonální antikoncepce vůči placebu, a to pro všechny tři skupiny příznaků ve všech třech cyklech (p ≤ 0,0001).

Přípravek obsahující 20 μg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu podávaný v režimu 24/4 zlepšuje běžné příznaky premenstruační dysforické poruchy nejvíce v prvním ze tří sledovaných cyklů, a to ve významně větší míře než placebo.

(mak)

Zdroj: Marr J., Niknian M., Shulman L. P., Lynen R. Premenstrual dysphoric disorder symptom cluster improvement by cycle with the combined oral contraceptive ethinylestradiol 20 mcg plus drospirenone 3 mg administered in a 24/4 regimen. Contraception 2010 Dec; 84 (1): 81−86; doi: 10.1016/j.contraception.2010.10.010. Dostupné na: http://www.contraceptionjournal.org/article/S0010-7824(10)00603-7

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Drospirenon je gestagen s přidanou hodnotou

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří u žen ve fertilním věku mezi nejčastěji užívaná farmaka. Estrogenovou složku zastupuje nejčastěji etynilestradiol, gestagenová složka je podstatně variabilnější. Jednou z novějších možností je syntetický hormon drospirenon. Jeho výhodou je antialdosteronový účinek s pozitivním vlivem na metabolický profil. Použití COC s drospirenonem sledovala například práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Může být antikoncepce bezpečnější?

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří mezi široce užívaná léčiva. Kromě spolehlivého kontraceptivního účinku nabízí řadu dalších efektů v rámci kontroly cyklu, regulace menstruačního krvácení a ovlivnění dalších symptomů. Se stoupajícím výskytem civilizačních chorob lze s výhodou zvolit přípravek, který jako gestagenovou složku obsahuje drospirenon.

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Kombinovaná perorální antikoncepce (KPA) patří v naší populaci mezi nejčastěji užívané lékové skupiny. Zatímco estrogenovou složku tvoří poměrně konstantně ethinylestradiol, gestagenová složka se napříč jednotlivými preparáty značně liší. Na jejím výběru přitom závisí nonkontraceptivní vlastnosti KPA, včetně terapeutického vlivu na papulopustulární akné. Efekt kombinace ethinylestradiolu a dienogestu právě na toto dermatologické onemocnění popsala práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.Všechny novinky