Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Od příznaků premenstruačního syndromu může ulevit drospirenon

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 28.10.2015

Od příznaků premenstruačního syndromu může ulevit drospirenon

Hormonální změny žen ve fertilním věku mohou stát za patofyziologií celé řady nepříjemných potíží. Takzvaný premenstruační syndrom (PMS) je definován jako souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů týkajících se menstruačního cyklu. Objevují se pravidelně v časovém období jednoho až dvou týdnů před začátkem krvácení a s jeho příchodem odeznívají. Jednou z možností v terapii PMS je kombinovaná hormonální antikoncepce (COC). Účinnost nízkodávkové COC s drospirenonem na premenstruační symptomy oproti kombinaci s desogestrelem srovnávala práce uveřejněná v roce 2013 v časopise Obstetrics and Gynecology International.

Jednalo se o randomizovanou, otevřenou studii, která sledovala celkem 90 pacientek s anamnézou PMS. Jedna větev užívala po dobu šesti cyklů kombinaci 20 µg ethynilestradilu s 150 µg desonogestrelu, druhá potom kombinaci stejného množství ethynilestradiolu s 3 mg drospirenonu. Nemocné dostávaly COC v prodlouženém režimu 24/4. Hodnocena byla data získaná pomocí WHAQ dotazníku (Women's Health Assessment Questionnaire), vždy v premenstruační, menstruační a postmenstruační fázi. Obě látky se ukázaly jako signifikantně účinné ve smyslu snížení průměrného skóre během šesti cyklů. Zatímco na začátku sledovaného období byly výsledky WHAQ v obou větvích srovnatelné, na konci třetího a šestého cyklu udávaly pacientky, které užívaly drospirenon, signifikantně významnější redukci příznaků ve všech třech hodnocených fázích oproti těm, které užívaly desogestrel. Rovněž nástup efektu byl při užívání drospirenonu rychlejší. Nežádoucí účinky byly přitom mezi oběma skupinami srovnatelné. Drospirenon se tak ukázal jako velmi výhodná možnost pro nemocné, které chtějí užívat COC a zároveň je trápí příznaky PMS.

Drospirenon je syntetický hormon s antialdosteronovým účinkem. Podle dostupné literatury ho lze s výhodou použít zejména u žen, které mají porušený metabolický profil. Zároveň má buď neutrální, nebo dokonce pozitivní vliv na redukci tělesné hmotnosti, a často je tak zvažován u pacientek s nadváhou.

(ond)

Zdroj: Wichianpitaya J. et al. A comparative efficacy of low-dose combined oral contraceptives containing desogestrel and drospirenone in premenstrual symptoms. Obstet Gynecol Int. 2013; 2013: 487143; doi: 10.1155/2013/487143 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desogestrel je dobře prověřený hráč na poli perorální antikoncepce

Výběr vhodného přípravku kombinované perorální antikoncepce (COC) by měl respektovat individuální potřeby konkrétní pacientky. Na trhu je v této chvíli k dispozici široká paleta produktů, které se od sebe liší zejména použitým gestagenem. Jedním z těch globálně častěji používaných je také desogestrel. Právě této látce se věnovalo systematické review uveřejněné loni v časopisu Expert Opinion on Drug Metabolism & Toxicology.

Hormonální antikoncepce může metabolismus ovlivňovat i pozitivně

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) je spojována s nežádoucími metabolickými účinky, a s opatrností by tak měla být používána zejména u žen s hypertenzí, porušeným lipidovým profilem nebo obezitou. Modernější přípravky ale mohou mít na tyto modality vliv neutrální až vyloženě pozitivní.

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Dysmenorhea je pojem, který označuje zvýšenou bolestivost během menstruace. Během života se s ní setká asi 30–50 % žen. Patogeneze dysmenorhey se opírá především o excesivní tvorbu prostaglandinů, které následně způsobují nadměrné děložní kontrakce. Kromě toho bývá její intenzita silnější v ovulačních cyklech ve srovnání s cykly anovulačními.Všechny novinky