#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

I kuriózní případy mohou mít snadné řešení

3. 9. 2017

Pročítat anamnézu některých pacientů je více než úsměvné. Co vše se může porouchat? Pacientka s velkou depresivní poruchou, premenstruační dysforickou poruchou, sociální anxiózní poruchou, panickou poruchou a histriónskou poruchou osobnosti byla velkým oříškem pro své lékaře a možná i vám dá práci udržet poker face.

Tato kazuistika představuje 34letou ženu, která opakovaně přicházela k lékaři s poruchou nálady. Byla dlouhodobě nezaměstnaná pro sociální anxietu a panické ataky, žila polyamorickým způsobem života – v jedné domácnosti s přítelem a manželem, s dalšími muži měla styky prostřednictvím internetu. Byla velmi silně vázána na internetovou hráčskou komunitu a přiznala, že za poslední 3 roky opustila domov jen několikrát, údajně pro depresi a úzkost.

Její farmakologická anamnéza byla poměrně bohatá (SSRI, SNRI, benzodiazepiny, atypická neuroleptika, lithium), a přesto jí v posledních 5 letech poskytla jen mírnou úlevu. Pacientka prožívala konflikty ve svých partnerských vztazích, proto jí byla doporučena psychoterapie, kterou však z ekonomických důvodů odmítla.

V době dokumentovaného vyšetření měla příznaky deprese, anhedonii, únavu, nespavost, dlouhodobý pocit bezcennosti, opakované záchvaty pláče a chronické suicidální sklony. Při odběru anamnézy uvedla, že symptomy se významně zhoršují 8–10 dní před menstruací a jsou dále prohloubeny těžkou dysmenoreou.

Premenstruační dysforická porucha byla diagnostikována rok před tímto vyšetřením. Psychiatr tehdy zvolil přidání 10 mg citalopramu v týdnu před menstruací k dlouhodobě užívaným 40 mg. To však nevedlo ke zlepšení.

Aktuálně byla s pacientkou diskutována možnost užívání kombinované perorální kontracepce (COC) a žena souhlasila. Nikdy dříve kontraceptivní preparáty neužívala. Byla nasazena kombinace norgestimát/ethinylestradiol 0,25 mg / 35 μg, stávající medikace (200 mg sertralinu a 1 mg risperidonu denně) byla ponechána.

Dva týdny před začátkem užívání COC bylo její BDI-II skóre (škála posouzení deprese) 35 a BAI skóre (škála posouzení úzkosti) 19. Po jednom měsíci se BDI-II snížilo na 11 a BAI mírně zvýšilo na 21. Pacientka udávala, že je více schopná zvládat své pocity, méně pláče, více spí a nemá suicidální myšlenky. Údajně se zlepšila i dysmenorea. Pacientka začala vycházet z domova a samostatně na sobě pracovat. To potvrdila i osoba, která ji na vyšetření doprovázela (spolubydlící). Po 13 týdnech od nasazení COC bylo patrné další zlepšení, skóre BDI-II činilo 17 a BAI 9. Po 28 týdnech léčby efekt stále trval.

Vliv COC na vztahy uvnitř partnerského mnohoúhelníku zdrojový článek bohužel neuvádí. Benefit ohledně psychiatrických příznaků je zde však nesporný.

(pez)

Zdroj: Roi C., Conrad E. J. Combined oral contraceptive pill initiation in a patient with major depressive disorder, premenstrual dysphoric disorder, social anxiety, panic disorder, and histrionic personality disorder. Ochsner J 2017; 17 (2): 181–183.



Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#