Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hormonální antikoncepce může metabolismus ovlivňovat i pozitivně

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 18.9.2015

Hormonální antikoncepce může metabolismus ovlivňovat i pozitivně

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) je spojována s nežádoucími metabolickými účinky, a s opatrností by tak měla být používána zejména u žen s hypertenzí, porušeným lipidovým profilem nebo obezitou. Modernější přípravky ale mohou mít na tyto modality vliv neutrální až vyloženě pozitivní. Příkladem takového léku je kombinace ethinylestradiolu s drospirenonem (EE/DRSP). Právě ta byla v článku uveřejněném v roce 2009 v časopisu Archives of Gynecology and Obstetrics srovnávána s kombinací s gestodenem (EE/GSD).

Drospirenon je syntetický gestagen s antialdosteronovým účinkem. Kromě toho vykazuje efekt antiandrogenní, naopak ke glukokortikoidovému receptoru má minimální afinitu. Právě těmito farmakodynamickými vlastnostmi se vysvětluje jeho pozitivní vliv na metabolické a fyziologické modality. Výše zmíněná studie zahrnula data získaná od 160 žen, které byly randomizovány k užívání jednoho z přípravků COC po dobu jednoho roku. Sledován byl soubor parametrů včetně body mass indexu (BMI), lipidového spektra (HDL, LDL a celkový cholesterol, triglyceridy) nebo krevního tlaku.

BMI pacientek, které dostávaly COC s drospirenonem, bylo po půl roce ve srovnání se začátkem studie signifikantně nižší. Ve větvi s gestodenem tento efekt pozorován nebyl. Drospirenon rovněž vykázal trend příznivějšího vlivu na krevní tlak. Hladina LDL klesla během sledovaného období v obou skupinách, naopak HDL a triglyceridy vzrostly. Výhodou obou přípravků bylo také pozitivní ovlivnění kontroly cyklu, omezení dysmenorey a snížení míry menstruačního krvácení.

Kombinace EE/DRSP tak vykázala za cenu mírných nežádoucích efektů spolehlivý antikoncepční účinek a příznivý vlivu na některé metabolické parametry. Indikována by tak měla být jako kontraceptivum především u žen, které mají sklony k nadváze, hypertenzi nebo dyslipidémii.

(ond)

Zdroj: Yildizhan R. et al. Effects of two combined oral contraceptives containing ethinyl estradiol 30 microg combined with either gestodene or drospirenone on hemostatic parameters, lipid profiles and blood pressure. Arch Gynecol Obstet 2009 Aug; 280 (2): 255–261, doi: 10.1007/s00404-008-0907-x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Dysmenorhea je pojem, který označuje zvýšenou bolestivost během menstruace. Během života se s ní setká asi 30–50 % žen. Patogeneze dysmenorhey se opírá především o excesivní tvorbu prostaglandinů, které následně způsobují nadměrné děložní kontrakce. Kromě toho bývá její intenzita silnější v ovulačních cyklech ve srovnání s cykly anovulačními.

Gestoden funguje i v nízkém dávkování

Hlavní indikací kombinované perorální antikoncepce (COC) je u většiny žen zabránění početí. Kromě kontraceptivního účinku ale COC nabízí i řadu dalších efektů ve smyslu kontroly cyklu, regulace krvácení nebo vlivu na kvalitu kůže. Zatímco estrogenová složka je ve většině dostupných přípravků zastoupena ethinylestradiolem, gestagenová složka se napříč spektrem jednotlivých preparátů liší. Vzniká tak příležitost vybrat každé pacientce COC na míru pro její konkrétní potřeby. Jednou z možností jsou také gestageny s antiandrogenním účinkem, například gestoden. Jeho vlastnosti popsala rovněž práce uveřejněná loni v časopisu Contraception.

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí a jejich vliv na premenstruační dysforickou poruchu

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující drospirenon a ethinylestradiol (EE/DRSP), které hodnotily jeho účinky na premenstruační syndrom, ukázal příznivý vliv u žen se závažnými příznaky (s premenstruační dysforickou poruchou – PMDD).Všechny novinky