#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Efekt kombinované antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a drospirenonu na perimenstruační symptomy žen s endometriózou

28. 11. 2016

Japonská klinická studie se zabývala účinkem perorální antikoncepce s nízkým obsahem ethinylestradiolu (0,02 mg) a drospirenonu (3 mg) na zmírnění perimenstruačních obtíží u žen s endometriózou.

Endometrióza

Endometrióza je chronické estrogen-dependentní onemocnění, které je charakterizováno přítomností ložisek endometriální tkáně mimo děložní dutinu. Ložiska bývají nejčastěji nalézána v pánevní peritoneální dutině či vaječnících. U žen v reproduktivním věku je přítomnost endometriózy popisována v 10 % případů, se zvyšujícím se věkem žen incidence choroby ubývá. Mezi základní klinické příznaky endometriózy patří dysmenorea, chronická pánevní bolest, bolest při pohlavním styku a sterilita. Tyto příznaky představují značnou somatickou a psychologickou zátěž pacientek a současně mají nemalý ekonomický dopad na systém zdravotního pojištění.

Perorální antikoncepce s nízkým obsahem estrogenů a progestinů

V randomizovaných klinických studiích byl dokázán příznivý vliv perorální antikoncepce s nízkým obsahem estrogenů a progestinů na zmírnění bolestí při menstruačním cyklu žen bez endometriózy. Perorální antikoncepce potlačuje ovulaci a syntézu prostaglandinů, čímž je zmírněno menstruační krvácení a potlačena bolestivost menstruace. Přípravky mohou být vzhledem ke své bezpečnosti, dobré toleranci a minimu vedlejších nežádoucích účinků podávány relativně dlouhou dobu.

Drospirenon, metabolit 17α-spironolaktonu, se vyznačuje antimineralokortikoidní, antiandrogenní a gestagenní aktivitou. Jeho podávání je méně častěji spjato s retencí natria a tekutin, kterou pozorujeme při aplikaci jiných perorálních kontraceptiv a jež má za následek vznik edémů, přírůstků hmotnosti a bolestí hlavy u léčených žen. Perorální kontraceptiva s nízkým obsahem estrogenů (ethinylestradiolu) a drospirenonu jsou používána k léčbě pánevní bolesti či dysmenorey u pacientek bez endometriózy. Dosud ovšem nebyl znám efekt této kombinované antikoncepce na úlevu od bolestí či jiných klinických symptomů zapříčiněných endometriózou.

Sledovaná kohorta pacientek a metodika hodnocení

Cílem studie japonských autorů, která byla publikována v listopadu 2016 v International Journal of Gynecology and Obstetrics, bylo zhodnotit účinnost kombinace 3 mg drospirenonu a 0,02 mg ethinylestradiolu na zmírnění pelvické bolesti a perimenstruačních obtíží u pacientek s endometriózou. Zmíněnou hormonální kombinaci užívaly pacientky studie po dobu 24 dnů, následující 4 dny cyklu jim bylo podáváno placebo.

Studie se zúčastnilo celkem 46 pacientek ve věku 20−49 let, u kterých byla diagnóza endometriózy verifikována během chirurgického zákroku či vyšetřením magnetickou rezonancí. Sledované obtíže u pacientek byly sledovány a vyhodnocovány prostřednictvím dotazníku MDQ (The Menstrual Distress Questionnaire) a vizuálních analogových škál. MDQ zahrnuje celkem 46 perimenstruačních symptomů v 8 kategoriích, které vyhodnocují bolest, retenci vody, negativní afekce, reakce vegetativního nervového systému, narušení koncentrace, změny v chování apod.

Výsledky

Výsledky studie ukázaly, že u žen došlo po 3 a po 6 cyklech terapie k výrazné redukci dysmenorey, chronické pánevní bolesti a dyspareunie ve srovnání s výchozími hodnotami na začátku studie (p ≤ 0,001 pro všechna srovnání). Po 6 cyklech terapie došlo u sledované kohorty pacientek ke zřetelnému ústupu všech měřených parametrů v dotazníku MDQ, a to včetně premenstruační retence tekutin (p ≤ 0,05 pro všechna srovnání).

Závěr

Autoři práce závěrem konstatovali, že kombinace drospirenonu s ethinylestradiolem se ukázala jako účinná v terapii dysmenorey, chronické pánevní bolesti, dyspareunie a somaticko-psychologických symptomů u žen s endometriózou.

(moa)

Zdroj: Tanaka Y., Mori T., Ito F. et al. Effects of low-dose combined drospirenone-ethinylestradiol on perimenstrual symptoms experienced by women with endometriosis. Int J Gynaecol Obstet 2016 Nov; 135 (2): 135−139.



Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#