Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dysmenorea je u mladých dívek a žen nedostatečně léčena

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 9.4.2017

Dysmenorea je u mladých dívek a žen nedostatečně léčena

Italští autoři se pokusili podrobněji popsat epidemiologii dysmenorey a její dopad na zdraví mladých žen. Provedli průzkum literatury v databázích PubMed, Embase a ve vyhledávači Google a našli studie zabývající se epidemiologií dysmenorey u dospívajících dívek a mladých žen publikované v angličtině od roku 2010 do srpna 2015. Celkově analyzovali 50 prací zahrnujících 41 140 žen.

Výsledná zjištění

Prevalence dysmenorey se v těchto studiích pohybovala od 34 % v Egyptě po 94 % v Ománu. Procento žen, které uváděly silnou dysmenoreu, dosahovalo v jednotlivých zemích 0,9−59,8 %. Absenci ve škole z důvodu dysmenorey uvádělo 7,7−57,8 % respondentek a 21,5 % žen se z důvodu dysmenorey neúčastnilo sociálních aktivit. Zhruba polovina žen uváděla pozitivní rodinnou anamnézu. Incidence dysmenorey významně klesala s věkem.

Většina dívek a žen nevyhledala z důvodu dysmenorey lékařskou pomoc. Své problémy s menstruací řešily pacientky nejčastěji s matkou, dále s vrstevnicemi a se školní zdravotní sestrou. Od 21 % do 96 % z nich si dysmenoreu léčilo samo buď farmakologicky, nebo nefarmakologickými postupy.

Závěr a diskuse

Tato studie ukázala, že dysmenorea představuje významný zdravotní problému dívek a mladých žen, který vede k absencím ve škole nebo v zaměstnání a snižuje kvalitu života. Většina dívek řeší dysmenoreu doma nebo s kamarádkami. Poučení pacientek a řešení tohoto problému s gynekologem by mohlo vést k výběru takové antikoncepce, která má prokazatelný vliv na zmírnění dysmenorey. Příkladem může být perorální kombinace ethinylestradiolu (20 µg) a desogestrelu (150 µg), která snižuje výskyt příznaků dysmenorey, spotřebu analgetik i procento žen, u nichž tyto obtíže zasahují do každodenních aktivit.

(zza)

Zdroje:
1. De Sanctis V., Soliman A. T., Elsedfy H. et al. Dysmenorrhea in adolescents and young adults: a review in different country. Acta Biomed 2017 Jan 16; 87 (3): 233−246.
2. Callejo J., Díaz J., Ruiz A., García R. M. Effect of a low-dose oral contraceptive containing 20 microg ethinylestradiol and 150 microg desogestrel on dysmenorrhea. Contraception 2003; 68 (3): 183−188.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontraceptiva s prodlouženým a kontinuálním užíváním − postřehy pro praxi

Kandidátkou k prodlouženému či kontinuálnímu užívání perorálních kontraceptiv je každá žena, která může užívat klasická cyklická kontraceptiva. Které pacientky z nich mohou profitovat nejvíce?

20 benefitů hormonální antikoncepce − znáte je všechny?

V posledních letech se hormonální antikoncepce často stává terčem kritiky. Jejích benefitů přitom rozhodně není málo. O spolehlivém kontraceptivním účinku hormonální antikoncepce (HAK) patrně nikdo nepochybuje. Všeobecně známé jsou i základní nežádoucí účinky. Následující přehled přináší shrnutí dvaceti dalších vedlejších přínosů pro uživatelky.

Antikoncepční metody u dívek s chronickým revmatickým onemocněním

Brazilští autoři se ve svém článku z července 2016 zabývají možnostmi antikoncepce u dospívajících dívek s revmatologickým onemocněním: juvenilním systémovým lupusem erythematodem (JSLE), antifosfolipidovým syndromem (APS), juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) a juvenilní dermatomyozitidou (JDM).Všechny novinky