Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desogestrel v pooperační léčbě bolesti spojené s endometriózou

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 10.7.2017

Desogestrel v pooperační léčbě bolesti spojené s endometriózou

Endometrióza je chronické onemocnění často spojené s výraznými bolestmi. Jednou z možností léčby je chirurgická intervence − přestože víme, že neznamená konečné řešení, může nemocným výrazně pomoci. Recentně publikovaná studie zkoumala účinek desogestrelu na útlum bolesti spojované s endometriózou právě u pacientek po konzervativní operaci.

Průběh studie

Dvojitě zaslepená randomizovaná placebem kontrolovaná studie sledovala celkem 40 žen s endometriózou se střední až těžkou dysmenoreou nebo chronickými pánevními bolestmi, které podstoupily laparoskopickou konzervativní operaci. Následně byly pacientky randomizovány do dvou skupin po 20 – jedna skupina užívala po operaci placebo a druhá desogestrel. V rámci sledování účinnosti byla na vizuální analogové škále (VAS) hodnocena dysmenorea, pánevní bolest a dyspareunie, dále celková spokojenost pacientky a vedlejší účinky. Vyhodnocení výsledků bylo provedeno po 6 měsících léčby.

Výsledky

Ve skupině žen užívajících desogestrel byl signifikantně nižší medián VAS při hodnocení dysmenorey, celkové pánevní bolesti i necyklické pánevní bolesti. V porovnání s placebem měl desogestrel znatelně výraznější vliv na snížení hodnot VAS z hlediska celkové bolesti, dysmenorey a pánevní bolesti, nicméně v hodnocení dyspareunie byly obě skupiny srovnatelné. Žádná z pacientek ve skupině s desogestrelem již neměla střední až velké pánevní bolesti oproti 4 pacientkám ve skupině s placebem. V průběhu užívání léků nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky.

Závěr

Desogestrel je efektivním lékem pro pooperační léčbu pacientek se středními až těžkými bolestmi spojenými s endometriózou.

(boba)

Zdroj: Tanmahasamut P., Saejong R., Rattanachaiyanont M. et al. Postoperative desogestrel for pelvic endometriosis-related pain: a randomized controlled trial. Gynecol Endocrinol 2017 Mar 7: 1−6, doi: 10.1080/09513590.2017.1296124.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Užívání hormonální antikoncepce a její vliv na vznik zlomenin − retrospektivní studie

V této retrospektivní případové studii bylo porovnáváno 6 485 žen se zlomeninami a 6 485 žen bez zlomenin ze 135 ordinací praktických lékařů ve Velké Británii. Ženy bez zlomenin statisticky častěji někdy v průběhu života užívaly perorální antikoncepci.

Vliv kombinované perorální antikoncepce na premenstruační poruchy

Premenstruační syndrom (PMS) a jeho vážnější forma, premenstruační dysforická porucha (PMDD), postihují až 12 % žen. Ke zmírnění příznaků PMDD se využívá kombinovaná perorální antikoncepce (COC). Na účinky COC obsahující drospirenon se zaměřil přehled zveřejněný v Cochraneově databázi.

Hormonální antikoncepce v léčbě endometriózy

Studie provedená na Boloňské univerzitě v Itálii se zabývala užitím kombinovaných hormonálních kontraceptiv jakožto prostředku ke zmírnění projevů a progrese hluboké infiltrující endometriózy (DIE) v období před plánovanou laparoskopickou operací. Byl zaznamenán příznivý efekt jak na některé bolestivé projevy, tak na růst endometriálních nodulů.Všechny novinky