#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

8. 4. 2016

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je vážná forma premenstruačního syndromu a může mít významný vliv na snížení kvality života pacientek. Postižené jsou v kritickém období podrážděné, mívají smutnou až depresivní náladu, trpí úzkostí a nejsou výkonné v pracovním ani osobním životě. Jednou z možností léčby je kombinovaná hormonální antikoncepce (KHAK).

U nemocných s PMDD lze s výhodou použít pilulky obsahující ethinylestradiol s gestagenem drospirenonem. Účinnost KHAK s tímto složením na symptomy PMDD sledovala například práce uveřejněná v roce 2011 v časopisu International Journal of Gynecology and Obstetrics.

V rámci dvojitě zaslepené randomizované multicentrické studie byla 450 pacientkám s DMDD podávána buď kombinace 20 μg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu (cyklické užívání, 24 dní aktivní látka, 4 dny placebo), nebo pouze placebo. Ženy potom denně vyplňovaly dotazník Daily Record of Severity of Problems (DRSP). Dotazník byl rozdělen do tří hlavních domén: pracovní život, partnerství a sociální aktivity. Hodnoceny tak byly především faktory funkčního omezení běžných životních činností.

Ukázalo se, že pacientky, které KHAK užívaly, měly po třech cyklech signifikantně nižší průměrné skóre všech tří domén dotazníku DRSP oproti těm, které užívaly placebo. Tyto změny korelovaly se snížením skóre celkových symptomů DRSP. Nejvýraznější úleva od symptomů byla přitom sledovaná hned v prvním cyklu (o 47−48 %), s dalším mírným snížením v cyklech následujících. V prvním cyklu KHAK snižovala DRSP signifikantně výrazněji než placebo.

Kombinace ethinylestradiolu a drospirenonu tak nejen upravila symptomy PMDD, ale také přesvědčivě snížila funkční omezení pacientek s premenstruační dysforickou poruchou. Ženy užívající účinnou látku byly výkonnější v práci i osobním životě.

(ond)

Zdroj: Marr J., Heinemann K., Kunz M., Rapkin A. Ethinyl estradiol 20μg/drospirenone 3mg 24/4 oral contraceptive for the treatment of functional impairment in women with premenstrual dysphoric disorder. Int J Gynaecol Obstet 2011 May; 113 (2): 103−107; doi: 10.1016/j.ijgo.2010.10.029.



Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#