Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 8.4.2016

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je vážná forma premenstruačního syndromu a může mít významný vliv na snížení kvality života pacientek. Postižené jsou v kritickém období podrážděné, mívají smutnou až depresivní náladu, trpí úzkostí a nejsou výkonné v pracovním ani osobním životě. Jednou z možností léčby je kombinovaná hormonální antikoncepce (KHAK).

U nemocných s PMDD lze s výhodou použít pilulky obsahující ethinylestradiol s gestagenem drospirenonem. Účinnost KHAK s tímto složením na symptomy PMDD sledovala například práce uveřejněná v roce 2011 v časopisu International Journal of Gynecology and Obstetrics.

V rámci dvojitě zaslepené randomizované multicentrické studie byla 450 pacientkám s DMDD podávána buď kombinace 20 μg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu (cyklické užívání, 24 dní aktivní látka, 4 dny placebo), nebo pouze placebo. Ženy potom denně vyplňovaly dotazník Daily Record of Severity of Problems (DRSP). Dotazník byl rozdělen do tří hlavních domén: pracovní život, partnerství a sociální aktivity. Hodnoceny tak byly především faktory funkčního omezení běžných životních činností.

Ukázalo se, že pacientky, které KHAK užívaly, měly po třech cyklech signifikantně nižší průměrné skóre všech tří domén dotazníku DRSP oproti těm, které užívaly placebo. Tyto změny korelovaly se snížením skóre celkových symptomů DRSP. Nejvýraznější úleva od symptomů byla přitom sledovaná hned v prvním cyklu (o 47−48 %), s dalším mírným snížením v cyklech následujících. V prvním cyklu KHAK snižovala DRSP signifikantně výrazněji než placebo.

Kombinace ethinylestradiolu a drospirenonu tak nejen upravila symptomy PMDD, ale také přesvědčivě snížila funkční omezení pacientek s premenstruační dysforickou poruchou. Ženy užívající účinnou látku byly výkonnější v práci i osobním životě.

(ond)

Zdroj: Marr J., Heinemann K., Kunz M., Rapkin A. Ethinyl estradiol 20μg/drospirenone 3mg 24/4 oral contraceptive for the treatment of functional impairment in women with premenstrual dysphoric disorder. Int J Gynaecol Obstet 2011 May; 113 (2): 103−107; doi: 10.1016/j.ijgo.2010.10.029.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Drospirenon je gestagen s přidanou hodnotou

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří u žen ve fertilním věku mezi nejčastěji užívaná farmaka. Estrogenovou složku zastupuje nejčastěji etynilestradiol, gestagenová složka je podstatně variabilnější. Jednou z novějších možností je syntetický hormon drospirenon. Jeho výhodou je antialdosteronový účinek s pozitivním vlivem na metabolický profil. Použití COC s drospirenonem sledovala například práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Může být antikoncepce bezpečnější?

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří mezi široce užívaná léčiva. Kromě spolehlivého kontraceptivního účinku nabízí řadu dalších efektů v rámci kontroly cyklu, regulace menstruačního krvácení a ovlivnění dalších symptomů. Se stoupajícím výskytem civilizačních chorob lze s výhodou zvolit přípravek, který jako gestagenovou složku obsahuje drospirenon.

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Kombinovaná perorální antikoncepce (KPA) patří v naší populaci mezi nejčastěji užívané lékové skupiny. Zatímco estrogenovou složku tvoří poměrně konstantně ethinylestradiol, gestagenová složka se napříč jednotlivými preparáty značně liší. Na jejím výběru přitom závisí nonkontraceptivní vlastnosti KPA, včetně terapeutického vlivu na papulopustulární akné. Efekt kombinace ethinylestradiolu a dienogestu právě na toto dermatologické onemocnění popsala práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.Všechny novinky