Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pálení žáhy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kyselinová kapsa by měla být cílem léčby pacientů s gastroezofageálním refluxem

Specializace: gynekologie a porodnictví praktické lékařství pro dospělé
Téma: Pálení žáhy

Vydáno: 28.2.2015

Kyselinová kapsa by měla být cílem léčby pacientů s gastroezofageálním refluxem

Vznik tzv. kyselinové kapsy po jídle má při gastroezofageálním refluxu za následek paradoxně kyselejší obsah v jícnu než v žaludku. Je proto cílem farmakoterapie těchto pacientů.

Při monitorování postprandiálního pH jícnu bývají někdy nejnižší naměřené hodnoty v této etáži trávicí soustavy nižší než současně naměřené hodnoty pH v žaludku. Díky tomuto paradoxu byla objevena tzv. kyselinová kapsa, což je plocha vyplněná nepufrovanou žaludeční kyselinou, která se po jídle hromadí v proximální části žaludku. Je zdrojem refluxu jak u zdravých osob, tak u osob s gastroezofageálním refluxem.

U pacientů s gastroezofageálním refluxem často dochází k posunu proximální hranice kyselinové kapsy směrem do jícnu, což pravděpodobně přispívá k poškození sliznice v oblasti gastroezofageální junkce. Rovněž přesun kyselinové kapsy do supradiafragmatické oblasti v případě hiátové hernie zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyselého obsahu do jícnu.

Kyselinová kapsa je tedy lákavým cílem léčby pacientů s gastroezofageálním refluxem. Lze ji ovlivnit buď pomocí inhibitorů protonové pumpy, které brání jejímu vzniku, nebo pomocí přípravků obsahujících alginát v kombinaci s antacidem. Ty druhé kyselinovou kapsu překryjí a stahují ji distálním směrem. Lze je tedy považovat za selektivní léčbu zaměřenou právě na kyselinovou kapsu.

Zdá se, že kyselinová kapsa hraje významnou roli v patofyziologii gastroezofageálního refluxu a její terapeutické ovlivnění by mělo být u těchto pacientů přínosem v prevenci poškození sliznice jícnu.

(zza)

Zdroj: Kahrilas P. J., McColl K., Fox M., et al. The acid pocket: a target for treatment in reflux disease? Am J Gastroenterol. 2013 Jul; 108 (7): 1058–64.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Gaviscon prokázal účinnost u gastroezofageální refluxní choroby v nové studii s moderním designem

Moderní randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie ukázala, že Gaviscon Duo Efekt zmírňuje reflux a dyspeptické symptomy u pacientů s gastroezofageálním refluxem. Gaviscon vytváří gelovou bariéru, která překrývá a odsunuje kyselinovou kapsu distálně od gastroezofageální junkce.

Postupné vysazování inhibitorů protonové pumpy

Inhibitory protonové pumpy (proton-pump inhibitors – PPIs) jsou velmi účinné léky používané k léčbě gastroezofageálního refluxu (gastroesophageal reflux disease – GERD). GERD je chronické onemocnění, při kterém dochází k zatékání kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu a poškození sliznice jícnu. Typickými symptomy jsou pálení žáhy, bolest za hrudní kostí, kyselá pachuť v ústech a říhání.

Analýza nejnovějších prací mění pohled na surveillance pacientů s Barretovým jícnem

Výsledky posledních metaanalýz ukazují, že surveillance pacientů s Barretovým jícnem by se spíše než na délku segmentu a přítomnosti dysplazie měla zaměřit na muže a na pacienty bez infekce Helicobacter pylori, kteří představují rizikovější skupiny, a na antirefluxní chirurgickou i medikamentózní terapii a využitích protektivních účinků aspirinu a statinů.Všechny novinky