Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zpožděná resekce axilárních uzlin nezhoršuje prognózu u pacientek s karcinomem prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 12.10.2008

Zpožděná resekce axilárních uzlin nezhoršuje prognózu u pacientek s karcinomem prsu

Odložení resekce axilárních lymfatických uzlin o několik týdnů neškodí, a to i přes pozitivitu sentinelových uzlin. Vyplývá to z nových poznatků získaných u pacientek s karcinomem prsu. Ženy s karcinomem prsu tak stále více mohou rozhodovat o postupu své léčby.

Záměrem jistě není změnit zaběhlá schémata a „dělat z jedné operace dvě“. Pro většinu nemocných s karcinomem prsu a metastázou do sentinelové uzliny je pouze jeden radikální výkon pořád ku prospěchu. Nicméně získaná data naznačují, že u pacientek, u kterých jiné možnosti připadají v úvahu, je opatrnější přístup k problematice axilárních uzlin bezpečný a rozumný.

Srovnávací studie

Američtí lékaři porovnali histopatologické výsledky a krátkodobé komplikace mezi pacientkami, jež podstoupily okamžitou kompletní resekci axilárních uzlin po pozitivní biopsii sentinelové uzliny, a pacientkami, u kterých byl tento výkon odložen. Časový interval mezi biopsií sentinelové uzliny a vlastním výkonem byl u druhé – „pozdější“ – skupiny v průměru 19 dní. Velikost tumoru byla v této skupině v průměru menší a podíl estrogen-nondependentních tumorů rovněž menší, vše oproti první skupině s okamžitým výkonem.

Ze srovnání vyplynulo, že první skupina měla:

  • další nález pozdější metastázy v uzlině ve 42 % případů oproti 27 % v „pozdější“ skupině
  • významně více pozitivních uzlin a vyšší N-stage
  • vyšší přítomnost lymfovaskulární invaze
  • pozitivní více než jednu sentinelovou uzlinu
  • z komplikací se u první skupiny častěji vyskytovala parestezie a poruchy pohybu, u druhé, „pozdější“ skupiny lymfedém (všechny komplikace po jednom roce již vymizely)

Zvážení je přesto na chirurgovi

V závěru celého výzkumu se zainteresovaní shodli, že je nutné zvážit ekonomickou stránku při odložení operace a provádění dvou výkonů namísto jednoho. Důležitým faktorem je také emoční stres pacienta při dalším výkonu. Proto doporučují přenechat zvážení kompletní resekce axilárních uzlin při metastáze do sentinelové uzliny na chirurgovi, a pokud se peroperačně nevyskytují komplikace v místě terénu operace, kompletní resekci provést.

(ercp)

Zdroj: J Clin Oncol 2008;26:3530–3535.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání léčby pacientů s renálním karcinomem

Běžný (konvenční) renální karcinom (dříve nazýván Grawitzův adenokarcinom) je nejčastějším nádorovým onemocněním ledvin. Provází jej špatná prognóza a je velmi rezistentní i na konvenční cytotoxickou chemoterapii. V posledních letech došlo k dramatickému pokroku zejména při léčbě metastazujícího renálního karcinomu.

Granulocyty v léčbě rakoviny

LIFT (Leukocyte InFusion Therapy) je název experimentu, který se nachází těsně před zahájením humánní studie. Vědci se pokoušeli eradikovat rakovinu myší, přičemž jejich úspěšnost zde byla stoprocentní. Léčba zahrnuje transfuzi specifických bílých krevních buněk, granulocytů, od vybraných dárců, a to pacientům s pokročilým stupněm rakoviny.

Souvislost mezi vitaminem D a prognózou rakoviny prsu

Nová studie vědců z University Toronto se věnuje teorii, zda nedostatek vitaminu D v krvi může zhoršit prognózu pacientek s rakovinou prsu. Nicméně je jistě zapotřebí dalšího výzkumu, aby se ozřejmilo, jak je vitamin D s touto chorobou propojen.Všechny novinky