Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv alkoholu na riziko vzniku karcinomu prsu, nově podle histologického typu nádoru a jeho senzitivity k estrogenovým receptorům

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 4.11.2010

Vliv alkoholu na riziko vzniku karcinomu prsu, nově podle histologického typu nádoru a jeho senzitivity k estrogenovým receptorům

Ženy, které pijí průměrně jeden alkoholický nápoj denně, mají téměř dvakrát větší riziko vzniku hormondependentního karcinomu prsu než abstinentky.

Alkohol a typy nádorů prsu

Již v minulosti se objevila metaanalýza o zvyšování rizika vzniku karcinomu prsu při vyšší konzumaci alkoholu. Nyní popisovaná metaanalýza, jež byla souhrnem 20 studií, se ale zaměřila na spojitost alkoholu s karcinomem prsu v obecné rovině. Doposud existuje jen velmi málo informací o vlivu alkoholu na různé histologické typy karcinomu prsu.  

Analýza, publikovaná v odborném časopisu Journal of the National Cancer Institute, prokázala statisticky signifikantní asociaci mezi konzumací alkoholu a lobulárním invazivním karcinomem prsu. Tato souvislost byla nalezena pouze u hormondependentních tumorů, nikoliv u hormonnondependentních tumorů. Analýza rovněž ukázala, že alkohol ovlivňuje zejména riziko vzniku lobulárního invazivního karcinomu, daleko méně již riziko vzniku duktálního invazivního karcinomu.  

Jak si stály abstinentky oproti konzumentkám alkoholu?

Pětiletý výzkum zahrnul přes 87 tisíc žen, které byly rozděleny do 3 skupin – abstinentky, bývalé konzumentky a současné konzumentky alkoholu. Ženy z poslední skupiny byly dále rozděleny do 6 kategorií podle toho, jak velká byla jejich týdenní konzumace alkoholu.  

Během následujícího sledování byl diagnostikován karcinom prsu více než 3 tisícům žen. Zvýšená konzumace alkoholu měla vliv na vyšší riziko vzniku tohoto karcinomu. Další analýza prokázala vliv alkoholu zejména na hormondependentní formu nádoru, a to s rizikem: 1,6krát větším u současných konzumentek alkoholu než u abstinentek v případě lobulárního karcinomu prsu, 1,2krát větším u současných konzumentek alkoholu než u abstinentek v případě duktálního karcinomu prsu.  

(ercp)  

Zdroj:
Alcohol consumption and risk of postmenopausal breast cancer by subtype. J Natl Cancer Inst 2010. Publikováno online 23. srpna 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Studium protilátek přispívá k vývoji onkologických léčiv

Studie publikovaná v srpnovém čísle časopisu Science Signaling ukazuje, že geny fosfatidylinositol-3-kinázové rodiny (PI3K) hrají důležitou roli ve vývoji B-lymfocytů. Přítomnost PI3K je nezbytnou podmínkou tvorby protilátek B-lymfocyty ve slezině a v lymfatických uzlinách.

První model vývoje testes ve tkáňové kultuře – pomoc při výzkumu rakoviny?

Rakovina varlat ohrožuje především muže mezi dvaceti a třiceti lety věku. Onemocnění je velmi zhoubné, a pokud se na něj nepřijde včas, naděje na uzdravení je malá. V současné době se podařilo vytvořit model, který umožní zkoumat, jak se lidská varlata vyvíjejí během nitroděložní fáze života.

Nový krevní test může pomoci v detekci plicního karcinomu

Ve Spojených státech je již přibližně rok dostupný nový krevní test určený k detekci plicního karcinomu a očekává se, že se brzy rozšíří také do Evropy. Test je cílený na vysoce rizikovou populaci, například na těžké kuřáky.Všechny novinky