Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Uplatnění CT kolonografie v diagnostice nádorů tlustého střeva

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 9.11.2008

Uplatnění CT kolonografie v diagnostice nádorů tlustého střeva

Metoda zvaná CT kolonografie je neinvazivní možností screeningu kolorektálního karcinomu, přestože přesnost v detekci lézí nebyla dosud jasně definována u asymptomatických dospělých v rizikové skupině. Cílem studie týmu amerických vědců bylo proto prozkoumat a zdokumentovat přesnost CT kolonografie v detekci velkých adenomů a maligních nádorů.

Pro studii bylo využito 2600 asymptomatických účastníků ve věku 50 let nebo starších v celkem 15 centrech. Většina (89 %) neměla žádný další rizikový faktor kromě věku, 9 % mělo příbuzného v první linii s polypy nebo rakovinou v anamnéze, 1 % mělo v osobní anamnéze polypy nebo rakovinu a 1 % mělo obojí.

V této studii byla CT kolonografie schopna zachytit velký kolorektální adenom nebo karcinom (≥ 10 mm) v průměru u 90 % asymptomatických pacientů. Zbývajících 10 % bylo detekováno jen optickou kolonoskopií. Další analýzy ukázaly nižší senzitivitu pro menší kolorektální léze (65 % pro ≥ 5 mm, 78 % pro ≥ 6 mm, 84 % pro ≥7 mm, 87 % pro ≥ 8 mm a 90 % pro ≥ 9 mm).

Obrazy, získané touto zobrazovací technikou, vznikají po standardní střevní přípravě a mechanické insuflaci pomocí multidetektorových CT scanů (s 16 nebo více řadami). Radiologové specializující se na CT kolonografii zaznamenávali všechny léze měřící 5 nebo více milimetrů v průměru. Revize pomocí optického kolonoskopu a histologie byla provedena podle stanovených klinických protokolů každého pracoviště a sloužila jako referenční standard.

Extrakolonické nálezy byly zjištěny u 66 % účastníků, ale pouze u 16 % bylo považováno za nezbytné další vyhodnocení nebo urgentní péče.

Odborná doporučení pro správný postup při screeningu kolorektálního karcinomu nabízejí více možných testů. CT kolonografie je méně invazivní metoda s nižším rizikem komplikací způsobených výkonem, než má optické kolonoskopie. Může tak vylepšit názor lidí v rizikové skupině na tento screening.

(mem)

Zdroj: N Engl J Med 2008(Sep 18);359(12):1207–1217.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko rekurence karcinomu prsu po pěti letech je nízké

Rakovina prsu je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí mezi ženami. Podle americké studie mají ženy, které přežily rakovinu prsu pět let po léčbě, relativně nízké riziko rekurence nemoci. Každá žena s vážným stadiem III má podle vědců pouze třináctiprocentní riziko rekurence.

Možnosti cílené inhibice von Hippel-Lindauové signální kaskády u karcinomu ledvin

Nejčastější příčina dědičné formy karcinomu ledvin je přenos defektní kopie genu von Hippel-Lindauové (VHL). Většina pacientů (~75 %) se sporadickým karcinomem ledvin vykazuje také přítomnost tohoto aberantního genu VHL. Cílená inhibice otevírá nové možnosti terapie.

Zpožděná resekce axilárních uzlin nezhoršuje prognózu u pacientek s karcinomem prsu

Odložení resekce axilárních lymfatických uzlin o několik týdnů neškodí, a to i přes pozitivitu sentinelových uzlin. Vyplývá to z nových poznatků získaných u pacientek s karcinomem prsu. Ženy s karcinomem prsu tak stále více mohou rozhodovat o postupu své léčby.Všechny novinky