Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Těhotenství neohrožuje přežití žen s mutací BRCA1/2 a karcinomem prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 18.10.2013

Těhotenství neohrožuje přežití žen s mutací BRCA1/2 a karcinomem prsu

Mezinárodní kohortová studie s více než 12 000 ženami s mutací BRCA1/BRCA2 ukázala, že těhotenství probíhající v době diagnózy karcinomu prsu nebo po této diagnóze nemá vliv na přežití.

V této studii bylo identifikováno 128 žen s karcinomem prsu zjištěným v době těhotenství nebo před otěhotněním. Byly porovnány s 269 věkově odpovídajícími ženami s mutací BRCA1/2 a karcinomem prsu, které neotěhotněly (kontroly). Ženy byly sledovány od diagnózy karcinomu prsu až do konce studie nebo do úmrtí z důvodu této diagnózy. Bylo odhadnuto 15leté přežití a poměr rizik přežití v souvislosti s těhotenstvím po úpravě na další prognostické faktory.

Patnáctileté přežití u žen, u nichž byl karcinom prsu diagnostikován během těhotenství nebo které otěhotněly po této diagnóze, činilo 91,5 % v porovnání s 88,6 % u kontrol (p = 0,56). Souběžné nebo následné těhotenství tedy neovlivnilo přežití žen s karcinomem prsu s mutací BRCA1/2.

Výsledky této studie můžou pomoci lékařům odpovědět na otázku mnoha žen s mutací BRCA1/2 po prodělaném karcinomu prsu, zda těhotenství ovlivní jejich přežití po stanovení této diagnózy.

(zza)

Zdroj: Valentini A., Lubinski J., Byrski T., et al. The impact of pregnancy on breast cancer survival in women who carry a BRCA1 or BRCA2 mutation. Breast Cancer Res Treat. 2013 Oct 18.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metabolické faktory zvyšující riziko renálního karcinomu

Česká republika patří celosvětově na přední příčky v incidenci zhoubných nádorů ledvin a jejich počet každoročně dále stoupá. Vědci již ozřejmili, že mezi rizikové faktory patří hypertenze a obezita, nyní se však zaměřili i na další příčiny.

Intermitentní léčba sunitinibem je u mRCC proveditelná a přináší snížení toxicity

Intermitentní léčba sunitinibem u dosud neléčených pacientů s metastazujícím karcinomem z renálních buněk (mRCC) s prodloužením fází bez léčby vede ke snížení toxicity, aniž by došlo ke snížené účinnosti.

Výsledky dlouhodobé léčby metastatického karcinomu z renálních buněk sunitinibem jsou s ohledem na účinnost a toleranci dobré

Karcinom z renálních buněk je poměrně častým typem rakoviny. Bohužel není citlivý na dostupnou chemoterapii nebo radioterapii.Všechny novinky