Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Střídmá konzumace alkoholu nezvyšuje riziko úmrtí při malignitě prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 9.5.2013

Střídmá konzumace alkoholu nezvyšuje riziko úmrtí při malignitě prsu

Přestože je alkohol všeobecně chápán jako jeden z rizikových faktorů pro rozvoj nádorového onemocnění mammy, podle nedávno provedené studie jeho konzumace před a po stanovení diagnózy nemá negativní dopad na vlastní přežití těchto nemocných.

Redukce kardiovaskulárního rizika

Studie, jejíž výsledky budou teprve publikovány v časopise Journal of Clinical Oncology, dokonce potvrdila vyšší pravděpodobnost přežití u pacientek, jež byly před a po stanovení diagnózy malignity prsu střídmými konzumentkami alkoholu, a to vzhledem k redukci kardiovaskulárního rizika. Srdečně-cévní onemocnění jsou přitom u takto nemocných častou příčinou úmrtí.

Metodika

Studie započatá v roce 1988 se zaměřila na rizikové faktory nádoru prsu a obsahovala data 23 000 žen. Mezi léty 1998 a 2001 byly u 5 000 respondentek pomocí dotazníku doplněny informace týkající se konzumace alkoholu po stanovení diagnózy. Z výsledků vyplynulo, že množství a typ alkoholu užívaného před vlastním onemocněním nebyl asociován s vyšší pravděpodobností úmrtí v důsledku prsního nádoru. Naopak ženy, které konzumovaly 3–6 skleniček alkoholu týdně, a tedy patřily mezi střídmé konzumentky, měly o 15 % nižší riziko úmrtí z kardiovaskulárních příčin oproti abstinentkám. Tento pozitivní efekt byl však pozorován pouze u vína, nikoliv u piva či lihovin a rovněž se netýkal intenzivnější konzumace alkoholu. Obdobný benefit střídmého pití alkoholických nápojů vědci popsali také v případě jejich konzumace po stanovení diagnózy.

Výsledky studie

Podle odborníků, kteří studii vedli, může být důvodem diference mezi vlivem alkoholu na rozvoj prsní malignity a vlivem alkoholu na úmrtí na ni konkrétní typ nádoru, který se u žen konzumujících alkohol vyskytuje častěji než u abstinentek. Alkohol kvůli podpoře produkce estrogenů v organismu zvyšuje riziko rozvoje prsní malignity, na druhé straně tento typ nádorů lépe odpovídá na příslušnou hormonální terapii.

(veri)

Zdroj: Fred Hutchinson. Cancer Research Center. Breast Cancer Survival Not Affected By Alcohol Consumption. Medical News Today. MediLexicon, Intl., 10 Apr. 2013. Web. 16 Apr. 2013. www.medicalnewstoday.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přidání ganitumabu k endokrinní léčbě pokročilého karcinomu prsu není přínosné

Randomizovaná kontrolovaná studie se 156 pacientkami ukázala, že přidání ganitumabu k exemestanu nebo fulvestrantu při léčbě pokročilého karcinomu prsu s pozitivitou hormonálních receptorů nevede k lepším výsledkům léčby.

Steroidní a nesteroidní inhibitory aromatázy v léčbě rakoviny prsu u postmenopauzálních žen

Současná doporučení mezinárodních odborných společností u postmenopauzálních žen s hormon-dependentní rakovinou prsu uvádějí pětiletou monoterapii anastrozolem nebo letrozolem (nesteroidními inhibitory aromatázy) jako primární volbu pro hormonální adjuvantní terapii.

Difuzně vážené zobrazení lépe určuje prognózu pacientek s rakovinou prsu

Difuzně vážené zobrazení u rakoviny prsu pomůže přesněji určit odpověď na léčbu a prognózu pacientek. Změna difuzního koeficientu (ADC) po neadjuvantní léčbě lépe koreluje s výsledkem celkové léčby než změna velikosti nádoru.Všechny novinky