Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Souvislost mezi vitaminem D a prognózou rakoviny prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 19.9.2008

Souvislost mezi vitaminem D a prognózou rakoviny prsu

Nová studie vědců z University Toronto se věnuje teorii, zda nedostatek vitaminu D v krvi může zhoršit prognózu pacientek s rakovinou prsu. Nicméně je jistě zapotřebí dalšího výzkumu, aby se ozřejmilo, jak je vitamin D s touto chorobou propojen.

Ve výše zmíněné práci se vědci zabývali měřením hladiny vitaminu D v krvi, a to v souboru 512 pacientek s nově diagnostikovanou rakovinou prsu (95 % z nich byly bělošky). Sledovali rovněž vývoj jejich choroby v horizontu průměrně 12 let. Kolem 38 % žen mělo hladiny vitaminu D natolik nízké, aby mohly být považovány za deficitní, 39 % pak mělo hladiny insuficientní. Pouze 24 % žen ve studii mělo adekvátní hladiny vitaminu D.

Ženy s nejnižšími, deficitními hladinami měly téměř dvojnásobné riziko progrese onemocnění a také o 73 % větší riziko úmrtí ve srovnání s ženami s hladinou adekvátní. Výsledky nebyly ovlivněny dalšími faktory, jako jsou věk, hmotnost, stage či grade tumoru.

Přestože jsou tyto závěry pouze předběžné, byla již formulována doporučení týkající se suplementace vitaminu D. Jsou preferovány stejné dávky, jaké jsou preventivně užívány pro zdraví kostí, a to 200 IU denně u žen do 50 let, 400 IU pro ženy ve věku 51–70 let a 600 IU pro ženy starší 71 let.

Vzhledem ke škodlivosti vysokých dávek vitaminu D je rovněž doporučována průběžná kontrola jeho hladin. Hypervitaminóza D se projevuje nauzeou, zvracením a slabostí. Rostoucí hladina vápníku v krvi může způsobit zmatenost a arytmie, stejně jako kalciová depozita v ledvinách či jiných tkáních. Paradoxně může nadbytek vitaminu D u žen s rakovinou prsu vést k vyššímu riziku úmrtí.

Kromě tablet je vitamin D v menším množství dostupný také v rybách, jako je makrela, losos a tuňák, je přidáván do mléka, některých cereálií a pomerančového džusu. Jiným způsobem získávání vitaminu D je sluneční záření. V souhrnu pak American Cancer Society doporučuje k docílení optimálních hladin vitaminu D vyváženou stravu, suplementaci a omezenou expozici slunečnímu záření.

(pes)

Zdroj: Pamela Goodwin. Frequency of vitamin D deficiency at breast cancer diagnosis and association with risk of distant recurrence and death in a prospective cohort study of T1-3, N0-1, M0 BC. 2008. www.cancer.org

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porucha reparačních mechanismů DNA jako rizikový faktor karcinomu plic u nekuřáků

Rakovina plic postihuje přibližně v patnácti procentech případů nekuřáky. Výsledky nové studie ukázaly, že jedním z rizikových faktorů pro vznik rakoviny plic u osob, které nikdy nekouřily, je insuficience reparačních mechanismů DNA.

Význam určení ADAM9 u karcinomu ledvin

Důležitým prognostickým faktorem u karcinomu ledvin je přítomnost metastáz, stejně jako intravaskulární invaze. Vědci neustále hledají molekulární struktury, které by umožnily co možná nejdříve určit nasměrování terapie a prognózu.

Genetické abnormality u pacientů s Wilmsovým tumorem asociované s mutací WT1

Japonští vědci ze Saitama Cancer Center zjistili, že u poloviny pacientů s Wilmsovým tumorem se strukturálními abnormalitami WT1 genu se vyskytují duplikace paternálního genu pro IGF-2 nebo ztráta maternálního imprintingu pro IGF-2.Všechny novinky