Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko vzniku rakoviny u pacientů s psoriázou

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 1.5.2011

Riziko vzniku rakoviny u pacientů s psoriázou

Na Tchaj-wanu proběhla rozsáhlá retrospektivní populační studie s cílem objasnit souvislost psoriázy s rizikem vzniku rakoviny. Cílem výzkumu však nebylo jen zhodnocení vztahu mezi psoriázou a rakovinou, posuzován byl také vliv věku, pohlaví pacienta s psoriázou a použité léčebné metody.

Výzkumu se účastnilo téměř 3 700 pacientů s nově diagnostikovanou psoriázou mezi lety 1996 a 2000. Dalších 200 000 pacientů bez psoriázy tvořilo kontrolní skupinu. Pro stanovení kumulativní incidence a míry rizika (hazard ratio, HR) byly obě skupiny sledovány do konce roku 2007. Zde přinášíme několik nejzajímavějších výsledků a postřehů.

U pacientů s psoriázou se postupně objevilo 116 nejrůznějších nádorů. Pacienti s psoriázou měli oproti kontrolní skupině 1,66krát větší riziko vzniku rakoviny. Míra rizika byla vyšší u mužů než u žen, a to 1,86 oproti 1,14. Mladší pacienti měli riziko vzniku rakoviny překvapivě vyšší než starší. 7letá kumulativní incidence nádorů mezi pacienty s psoriázou dosáhla 4,8 %. Perorální medikace neměla na vznik rakoviny žádný vliv, fototerapie pomocí UVB dokonce riziko rakoviny snižovala přibližně na polovinu oproti kontrolní skupině (HR 0,52).

U určitých druhů rakoviny byla navíc objevena významná souvislost s psoriázou. Jednalo se zejména o tyto:

  1. rakovina močového měchýře,
  2. rakovina kůže,
  3. rakovina hrtanu a hltanu,
  4. rakovina jater a žlučníku,
  5. rakovina tlustého střeva a konečníku.

Pacienti s psoriázou mají tedy oproti ostatním lidem vyšší riziko vzniku rakoviny, obzvláště pak mladí muži. Léčba psoriázy v tomto ohledu vůbec neškodí, ale naopak riziko vzniku rakoviny v případě fototerapie snižuje, a není tak třeba ji jakýmkoliv způsobem omezovat.

(ercp)

Zdroj: Chen Y. J. et al.: The risk of cancer in patients with psoriasis: A population-based cohort study in Taiwan. J Am Acad Dermatol. Publikováno on-line 30. března 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah mezi dávkou sunitinibu a odpovědí na léčbu u pacientů s metastatickým renálním buněčným karcinomem

Přípravky biologické léčby, mezi které sunitinib patří, podstatným způsobem zlepšily prognózu pacientů s metastatickým renálním buněčným karcinomem.

Detekce kolorektálního karcinomu testem moči

Vědci nedávno obrátili pozornost odborné veřejnosti na pokroky ve vývoji testu, který by mohl pomocí vyšetření moči odhalit přítomnost kolorektálního karcinomu (CRC).

Pokroky v léčbě nádorů gastrointestinálního traktu

Na konci ledna bylo v San Francisku na 8. výročním sympoziu o nádorech gastrointestinálního traktu (GIT) představeno několik zajímavých novinek. Jsou skvělým příkladem toho, jak pokroky v medicíně pomáhají léčbu individualizovat pro konkrétního pacienta.Všechny novinky