Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko výskytu rakoviny u pacientů trpících komplexními chorobami

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 31.7.2011

Riziko výskytu rakoviny u pacientů trpících komplexními chorobami

Proč pacienti s Downovým syndromem mají snížené riziko mnoha solidních nádorů, avšak zvýšenou šanci trpět leukémií či testikulárními nádory? Tento trend je patrně iniciován paradoxem: jedna zdravotní obtíž chrání před další, například rakovinou.

Existují důkazy plynoucí z epidemiologických a klinických studií, které potvrzují konzistentně nižší než očekávaný výskyt rakoviny u neuropsychiatrických nebo CNS poruch. Tento fakt je možné formálně popsat modelem inverzní rakovinové morbidity u lidí s vážnými onemocněními, jako jsou např. Downův syndrom, Parkinsonova choroba, schizofrenie, roztroušená skleróza, aneroxia nervosa a diabetes mellitus.

Nepřímou korelaci mezi rakovinou a těmito komplexními chorobami je třeba hledat na geneticko-molekulární úrovni. Etiologie některých chorob je na příbuzném genetickém podkladě a vyskytují se často společně. V současnosti se odhaduje, že devět z deseti pacientů je zatíženo více než jedním chronickým onemocněním. V USA se očekává, že v roce 2020 bude trpět současnými komorbiditami asi 81 miliónů lidí. To představuje velké nároky na nákladnost léčby a její samotný úspěch. Tato problematika se především dotýká onkologie, neboť současně se vyskytující rakovina a chronické onemocnění může ovlivnit identifikaci kandidátů na screening a včasné odhalení rakovinného bujení. Například u pacientů s Alzheimerovou chorobou je velmi nízké riziko rakoviny jakéhokoliv typu. Zato u jedinců s roztroušenou sklerózou je třeba dát pozor na vyšší riziko výskytu mozkových nádorů.

Model inverzní komorbidity je důležitý pro výzkum běžných a souvisejících patofyziologických drah a procesů vedoucích ke vzniku rakoviny. Samozřejmostí je pak i testování nových terapií a především pak pochopení toho, proč jsou někteří jedinci efektivněji chráněni proti malignitám a naopak.

(Thom)

Zdroj: Tabarés-Seisdedos R., Dumont N. et al.: No paradox, no progress: inverse cancer comorbidity in people with other complex diseases.The Lancet Oncology, publikováno online před tiskem, 16/04/2011 2011; doi: 10.1016/S1470-2045(11)70041-9

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pití zeleného čaje může snížit biologickou dostupnost sunitinibu

Studie čínských autorů ukázala, že pití zeleného čaje může ovlivnit účinnost sunitinibu, perorálního cytotostatika používaného k léčbě metastatického renálního karcinomu a pokročilých stadií gastrointestinálního stromálního tumoru.

Účinnost exemestanu u ER+ karcinomu prsu není závislá na expresi progesteronových receptorů

V rámci mezinárodní studie TEAM u pacientek s časným karcinomem prsu s přítomností estrogenových receptorů proběhla podstudie, která hodnotila vliv přítomnosti progesteronových receptorů na výsledek léčby tamoxifenem a exemestanem.

Nádorový trombus u karcinomu ledviny v nové TNM klasifikaci

Vliv přítomnosti nádorového trombu u karcinomu ledviny na prognózu pacientů s tímto onemocněním byl dlouho diskutovaným problémem.Všechny novinky