Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko rekurence karcinomu prsu po pěti letech je nízké

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 24.10.2008

Riziko rekurence karcinomu prsu po pěti letech je nízké

Rakovina prsu je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí mezi ženami. Podle americké studie mají ženy, které přežily rakovinu prsu pět let po léčbě, relativně nízké riziko rekurence nemoci.

Studie z Ameriky

Každá žena s vážným stadiem III rakoviny prsu má podle vědců pouze třináctiprocentní riziko rekurence, pokud přežila prvních pět let. Tato skutečnost vychází z nové studie.

Lékaři sledovali rekurenci rakoviny prsu u 2838 žen ve Spojených státech. U vybraných žen se od iniciální chirurgické léčby, radiační léčby, chemoterapie či hormonální terapie před pěti lety nádor neopakoval. U žen se stadiem I byl tumor malý a nešířil se do okolí. Rakovina prsu se v tomto případě vrátila po pěti letech v sedmi procentech případů.

Ženy se stadiem nádoru II měly tumor větší a rozšířený na axilární lymfatické uzliny. V těchto případech byla rekurence zaznamenána v 11 procentech. U žen se stupněm III, jejichž tumor byl velký a zasahoval i do spádových uzlin, byla zjištěna po pěti letech přežití rekurence u 13 procent případů. Ženy v uvedené studii byly léčeny v letech 1985 až 2001. Je třeba zdůraznit, že studie nezahrnuje nové metody léčby protilátkami proti HER2/neu (trastuzumab) a inhibitory aromatáz.

Nadměrný strach žen

Mnoho pacientek se po pěti letech bez zjevné rekurence znovu ptá, jaké je riziko opakování nádoru po pětiletém přežití. Podle Abenaa Brewster z univerzity v Texasu si ženy myslí, že je riziko rekurence tumoru po pěti letech vyšší, než je tomu ve skutečnosti.

Další poznatky

Vědci v nové studii také odhalili skutečnost, že ženy s tumorem prsu, který exprimuje estrogenové receptory, mají vyšší riziko pozdních rekurencí ve srovnání s ženami, které tento typ tumoru neměly.

(ena)

Zdroj: Journal of the National Cancer Institute 2008(20 August);100:1179–1183.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Možnosti cílené inhibice von Hippel-Lindauové signální kaskády u karcinomu ledvin

Nejčastější příčina dědičné formy karcinomu ledvin je přenos defektní kopie genu von Hippel-Lindauové (VHL). Většina pacientů (~75 %) se sporadickým karcinomem ledvin vykazuje také přítomnost tohoto aberantního genu VHL. Cílená inhibice otevírá nové možnosti terapie.

Zpožděná resekce axilárních uzlin nezhoršuje prognózu u pacientek s karcinomem prsu

Odložení resekce axilárních lymfatických uzlin o několik týdnů neškodí, a to i přes pozitivitu sentinelových uzlin. Vyplývá to z nových poznatků získaných u pacientek s karcinomem prsu. Ženy s karcinomem prsu tak stále více mohou rozhodovat o postupu své léčby.

Srovnání léčby pacientů s renálním karcinomem

Běžný (konvenční) renální karcinom (dříve nazýván Grawitzův adenokarcinom) je nejčastějším nádorovým onemocněním ledvin. Provází jej špatná prognóza a je velmi rezistentní i na konvenční cytotoxickou chemoterapii. V posledních letech došlo k dramatickému pokroku zejména při léčbě metastazujícího renálního karcinomu.Všechny novinky