Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rakovina močového měchýře v Saúdské Arábii

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 5.12.2010

Rakovina močového měchýře v Saúdské Arábii

Arabské zdravotnictví i přes obrovskou sumu každoročně investovaných prostředků a neustálý příliv odborníků ze Západu pořád zaostává za vyspělými zeměmi. Příčinou je jak poměrně řídká síť zdravotnických zařízení na Arabském poloostrově, tak i zcela zřejmě zanedbávaná primární péče. Tyto nedostatky se projevují i v onkologii. Situaci na poli nádorů močového měchýře monitorovali ve své studii urologové z King Faisal Specialist Hospital and Research Center v Rijádu.

Autoři studie oslovili celkem 247 urologů, kterým byl zaslán dotazník s 19 otázkami, zaměřenými na diagnostické a léčebné postupy rakoviny močového měchýře a ledvin. Srovnávány byly jak standardní postupy, které jsou v tamějším zdravotnictví obvyklé, tak i překážky, které optimálnímu poskytování zdravotní péče brání. Výsledky byly velmi zajímavé.

Z 247 oslovených urologů jich vrátilo vyplněný dotazník pouze 86. Ročně diagnostikovalo 76 % urologů více než 10 případů rakoviny močového měchýře a 83 % použilo v diagnostice rigidní cystoskopii prováděnou v celkové anestezii. Dvaaosmdesát procent urologů uvedlo, že v uplynulém roce provedlo více než 10 resekcí nádorů močového měchýře, nicméně 90 % z nich provedlo méně než 5 cystektomií ročně.

Devětasedmdesát procent mělo ve svých nemocnicích k dispozici intravezikální terapii a většina z nich ji u vybraných pacientů po resekci měchýře i použila. Čtyřiatřicet procent urologů diagnostikuje ročně více než 10 případů karcinomu ledvin. Devětačtyřicet procent preferuje radikální nefrektomii v případě tumorových mas menších než 4 cm. U nádorů větších než 4 cm se pouze 9 % arabských urologů přiklánělo k laparoskopické nefrektomii, ačkoliv 77 % zúčastněných nemocnic je schopno laparoskopickou operaci provést.

Ze studie tedy jasně vyplynulo, že značná část urologů v Saúdské Arábii má poměrně značné mezery v zabezpečení standardní péče při léčbě urologických nádorů. Ke zlepšení této situace má pomoci nově vytvářený systém edukace, který urology seznámí s novými způsoby léčby.

(kam)

Zdroj:
Al-Othman K, Al-Hathal N. Pattern of management of urologic cancer in Saudi Arabia. Urol Ann. 2010(Jan);2(1):21-25.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současné léčebné možnosti karcinomu ledvin II.

Léčba zhoubných nádorů ledvin se odvíjí od typu a rozsahu nádorů a celkového stavu onemocnění. Obecně lze zasáhnout chirurgicky, podat systémovou terapii, radiační terapii a paliativní léčbu.

Současné léčebné možnosti karcinomu ledvin I.

V České republice je celosvětově nejvyšší incidence zhoubných nádorů ledvin, které tvoří cca 1 až 3 % maligních onemocnění. Tyto nádory postihují všechny věkové skupiny s maximem výskytu mezi čtyřiceti a šedesáti lety života.

Mamografický skríning a vliv na mortalitu v Norsku

Článek publikovaný v New England Journal of Medicine hodnotí význam skríningu rakoviny prsu a zkoumá jeho vliv na snížení míry úmrtnosti. Zavedení plošného mamografického vyšetření redukuje mortalitu pouze v jedné třetině případů.Všechny novinky