Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prognóza kolorektálního karcinomu závisí více na hloubce invaze než na nálezu v uzlinách

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 18.6.2008

Prognóza kolorektálního karcinomu závisí více na hloubce invaze než na nálezu v uzlinách

Na letošním sjezdu American Society of Clinical Oncology v Chicagu byla prezentována studie, která může změnit léčebný postup až u čtvrtiny pacientů s kolorektálním karcinomem a která mění pohled na současný systém stagingu tohoto zhoubného nádoru. Závěry studie ukazují, že výsledky přežití u pacientů s pozitivními uzlinami (stadium III) závisí mnohem více, než se dosud myslelo, také na hloubce invaze karcinomu do střevní stěny.

Čím silnější nádor, tím horší prognóza

Výsledky přežití závisí na tloušťce primárního nádoru uvnitř střevní stěny nebo za ní a také na negativitě nebo pozitivitě regionálních mízních uzlin. Pacienti s pozitivními uzlinami a zároveň s „tenkým“ primárním nádorem (tj. omezeným na střevní stěnu) jsou zařazeni do stadia III. Přesto, jak se ukázalo, mají lepší výsledky přežití než pacienti ve stadiu II s negativním nálezem v uzlinách, avšak s tlustým primárním nádorem, který již prorostl celou střevní stěnu.

Podle současné praxe většina pacientů ve stadiu III absolvuje po chirurgickém odstranění nádoru také adjuvantní chemoterapii. Pacienti ve stadiu II s negativními uzlinami chemoterapii většinou nepodstupují. Analýza provedená na základě dat z National Cancer Data Base (NCDB) však ukázala, že pacienti se třetím stadiem kolorektálního karcinomu omezeného na střevní stěnu, kteří neabsolvovali chemoterapii, měli lepší výsledky přežití než pacienti s druhým stadiem a silným primárním nádorem.

Autoři studie se proto domnívají, že doporučené postupy pro adjuvantní terapii v léčbě kolorektálního karcinomu budou potřebovat revizi na základě nových výsledků v dalších klinických studiích. Stejně tak bude nutné na molekulární úrovni lépe porozumět vztahům mezi schopností nádoru invadovat do střevní stěny a jeho schopností šířit se do regionálních lymfatických uzlin.

(vek)

Zdroj: Colorectal Cancer Guidelines, National Cancer Institute, získáno on-line na http://www.cancer.gov/newscenter/pressreleases/ColorectalGuidelinesASCO dne 16. 5. 2008

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dietní faktory a riziko rakoviny prsu – studie u žen v jižní Francii

O stravě se mluví jako o jednom z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících vznik nádorového bujení, znalosti o jejím vlivu na jednotlivé typy nádorů jsou však dosud velmi vágní. V letech 2002 až 2004 byla provedena studie zkoumající vztah mezi stravovacími zvyklostmi a rozvojem rakoviny prsu.

Pozitivní chirurgické okraje při parciální nefrektomii. Prediktivní hodnota a onkologické výsledky.

Prognostická hodnota a optimální management pozitivních okrajů při parciální nefrektomii nejsou dosud jednoznačně definovány. Studie zveřejněná v Journal of Urology se pokusila více objasnit roli pozitivních okrajů v dalším vývoji maligního onemocnění.

Incidence malignit a úmrtnost na ně v éře vysoce účinné antiretrovirové terapie u pacientů HIV pozitivních

U pacientů s rozvinutým AIDS se často vyskytují maligní nádory, které jsou v běžné populaci jinak velmi vzácné. Méně se však myslí na to, že pacienti s AIDS častěji onemocní i ostatními druhy malignit.Všechny novinky