Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Převedení na inhibitory aromatázy zlepšuje kvalitu života

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 26.5.2008

Převedení na inhibitory aromatázy zlepšuje kvalitu života

Hormonální léčba u pacientek s hormonálně závislými tumory hraje v dnešním přístupu ke karcinomu prsu stále větší roli. Vedle antiestrogenu tamoxifenu se v poslední době prosadily také inhibitory aromatázy, například letrozol a exemestan, a také antagonista estrogenních receptorů s down-regulačním účinkem na tyto receptory (fulvestrant). Nedávná studie britských autorů, zveřejněná v časopise British Journal of Cancer, se zaměřila na srovnání některých nežádoucích účinků u tamoxifenu a dvou často používaných inhibitorů aromatázy, exemestanu a letrozolu.

Do studie bylo zařazeno 184 postmenopauzálních žen s karcinomem prsu, kterým byla indikována adjuvantní léčba tamoxifenem. Při této léčbě všechny vybrané ženy udávaly nepříjemné vedlejší účinky, především pocity návalů do hlavy. Ženy byly převedeny na léčbu inhibitory aromatázy (exemestan nebo letrozol) a po šesti týdnech této nové terapie autoři zjišťovali výskyt dříve udávaných vedlejších účinků. Celkem ženy udávaly zlepšení návalů ve 47,3 %. Průměrný výsledek v použité stupnici nálady (Mood Rating Scale) se po šesti týdnech léčby exemestanem případně letrozolem zlepšil o 9,7 %.

Po šesti týdnech léčby inhibitory aromatázy byly ženy dotázány, kterému typu léčby dají do budoucna přednost. Celkem 133 žen (72 %) dalo přednost pokračování v léčbě exemestanem případně letrozolem, zatímco 40 žen (22 %) si přálo vrátit se k léčbě tamoxifenem. Po léčbě trvající tři měsíce preferovalo léčbu inhibitory aromatázy 58 % žen, léčbu tamoxifenem 30 %. Zbývajících 12 % žen mezitím studii opustilo.

Ženy po tříměsíční léčbě inhibitory aromatázy udávaly větší bolesti kloubů (47 %) ve srovnání s léčbou tamoxifenem (30 %). Celkem 99 % žen (182) uvedlo, že uvítaly možnost vyzkoušet v adjuvantní léčbě oba typy léků.

Na závěr autoři zdůrazňují, že jestliže ženy při léčbě tamoxifenem trpí nepříjemnými vedlejšími příznaky, měla by jim být nabídnuta možnost vyzkoušet také jinou variantu léčby. Inhibitory aromatázy se kromě prodloužené adjuvance po pětiletém podávání tamoxifenu mohou používat také v počátečních fázích adjuvantní léčby.

(vek)

Zdroj: Thomas R. Switching to letrozole or exemestane improves hot flushes, mood and quality of life in tamoxifen intolerant women. Br J Cancer 2008;April.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom neagresivní povahy

Na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom je vzácný histologický typ karcinomu prsu. Obecně je tento typ nádoru spojován se špatnou prognózou.

Laparoskopická parciální nefrektomie u nádorů ledvinového hilu

V práci publikované v dubnovém čísle odborného časopisu European Urology popisují rakouští autoři své výsledky a zkušenosti s nepříliš častým operačním postupem – laparoskopickou parciální nefrektomií nádorů lokalizovaných v hilu ledviny.

Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu

Ženy, které mají epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky, čelí vyššímu riziku rakoviny prsu než ženy bez přítomnosti epitelií v aspirátu. To tvrdí studie Kalifornské Univerzity.Všechny novinky