Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Praktické rady týkající se léčby axitinibem u pokročilého karcinomu ledviny

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 14.8.2014

Praktické rady týkající se léčby axitinibem u pokročilého karcinomu ledviny

Axitinib je nové léčivo schválené v roce 2012 americkým úřadem Food and Drug Administration jako léčba druhé linie u pokročilého karcinomu ledviny. Tak jako u každého nového léku objevily se i po jeho zavedení do praxe dotazy. Na nejčastější z nich odpovídá souhrnný článek publikovaný v červenci 2014.

Řada otázek se týkala podávání axitinibu u různých skupin pacientů trpících komorbiditami. Odpovědi na tyto otázky byly založeny na publikovaných zkušenostech či na informacích pocházejících od výrobce.

U pacientů s jaterním poškozením či u pacientů, kteří nejsou schopni tolerovat běžný doporučený léčebný režim, je možné dávkování axitinibu snížit. Častým dotazem také bylo užití axitinibu v kombinaci s jinými léky, zejména antikoagulačními. Warfarin jako nejčastěji používané chronické antikoagulační léčivo nepředstavuje pro axitinib kontraindikaci. Pokud pacient nemůže perorální tablety axitinibu polykat (přičemž jejich drcení není doporučeno), je možné podávat tekutou formuli léku, ačkoliv je nutno konstatovat, že dosud nejsou k dispozici porovnávající údaje o účinnosti a srovnatelnosti tablet a tekuté formule.

Tento přehledový článek o praktických otázkách souvisejících s léčbou axitinibem přináší velmi užitečné odpovědi pro různé klinické situace a jistě může být pro onkology cenným nástrojem.

(eza)

Zdroj: Borst D. L. et al. Common questions regarding clinical use of axitinib in advanced arenal cell carcinoma. Am J Health Syst Pharm 2014 Jul 1; 71 (13): 1092–6; doi: 10.2146/ajhp130581

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Exemestan v kombinaci s ovariální supresí u premenopauzálních žen s karcinomem prsu

Článek publikovaný zcela recentně v prestižním časopise New England Journal of Medicine přináší velmi optimistické výsledky studie s exemestanem a ovariální supresí u premenopauzálních žen s karcinomem prsu s pozitivitou hormonálních receptorů.

Hypertenze spojená s léčbou sunitinibem u metastatického karcinomu ledviny

Hypertenze je velmi často spojená s podáváním inhibitorů angiogeneze. Tyto inhibitory jsou cílené na signální cesty spojené s vaskulárním endoteliálním růstovým faktorem (VEGF). Nedávno byl publikován článek, ve kterém vědci hodnotili spojení mezi hypertenzí indukovanou sunitinibem a protinádorovým efektem sunitinibu u pacientů s metastatickým karcinomem ledviny (mRCC).

Výroční konference Americké společnosti klinické onkologie – ASCO Annual Meeting 2014

Na přelomu května a června 2014 se v americkém Chicagu konala výroční konference Americké společnosti klinické onkologie (American Society of Clinical Oncology – ASCO). Konference již tradičně přinesla novinky ze světa léčby nádorů.



Všechny novinky