Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Olivový olej může příznivě ovlivnit léčbu ER pozitivního karcinomu prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 24.11.2013

Olivový olej může příznivě ovlivnit léčbu ER pozitivního karcinomu prsu

Extra panenský olivový olej podporuje účinky inhibitorů aromatázy, vede k apoptóze a brání proliferaci MCF-7 buněk estrogen-receptor (ER) pozitivního karcinomu prsu.

Existuje řada důkazů, které svědčí pro souvislost mezi konzumací olivového oleje a zhoubnými nádory. Súdánští autoři se pokusili prozkoumat mechanismy, kterými by mohl extra panenský olivový olej (EPOO) podporovat účinky inhibitorů aromatázy (letrozol a anastrozol) na MCF-7 buňky ER pozitivního karcinomu prsu.

Zjistili, že při kombinované léčbě jsou zesíleny antiproliferativní účinky a apoptóza. Indukce apoptózy souvisela s uvolněním cytochromu c do cytoplazmy, jehož hladina negativně korelovala s intracelulárním množstvím glutathionu. Ukázalo se, že kombinace EPOO s inhibitory aromatázy hladinu glutathionu v buňkách snižuje, a naopak zvyšuje tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů vedoucích k vyplavení cytochromu c do cytoplazmy. Navíc EPOO zesiluje letrozolem a anastrozolem navozenou supresi intracelulární syntézy estronu, který podporuje proliferaci ER pozitivních buněk.

Tento výzkum naznačil mechanismy, jakými by mohl EPOO podporovat účinky inhibitorů aromatázy v léčbě ER pozitivního karcinomu prsu.

(zza)

Zdroj: Ismail A. M., In L. L., Tasyriq M., et al. Extra virgin olive oil potentiates the effects of aromatase inhibitors via glutathione depletion in estrogen receptor-positive human breast cancer (MCF-7) cells. Food Chem Toxicol. 2013 Oct 23; pii: S0278-6915(13)00600-6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

CT řízená perkutánní kryoablace v léčbě lokální recidivy renálního karcinomu

Perkutánní kryoablace se podle americké série případů jeví jako bezpečná a účinná ledvinu zachovávající metoda léčby při lokální recidivě renálního karcinomu po parciální nefrektomii.

Sunitinib vedl k dramatické redukci velikosti jaterní metastázy renálního karcinomu – kazuistika

Sunitinib byl vyvinut jako biologická cílená léčba a v současné době je zařazen do terapeutických protokolů u pokročilého renálního karcinomu (RCC).

Obezita, diabetes a přežívání pacientek s časným stadiem rakoviny prsu

Obezita a diabetes se stávají epidemií na mnoha místech světa. Oba faktory jsou navíc dle nejnovějších dat spojeny s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu a také s horšími výsledky její léčby.Všechny novinky