Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nový statistický model pro prognózu karcinomu ledvin

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 27.7.2008

Nový statistický model pro prognózu karcinomu ledvin

Pro rozhodování o strategii léčby diagnostikovaného karcinomu ledvin je přínosná mimo jiné rozvaha o dlouhodobé prognóze pacienta. Vědci z UT Southwestern Medical Center a Mayo Clinic vyvinuli unikátní statistický model, který umožňuje předpovědět pravděpodobnost intervalu bez relapsu po iniciálním chirurgickém odnětí nádoru až do dvanácti let od zákroku. Podrobná zpráva o nové metodě byla publikována v červnovém vydání časopisu Journal of Urology.

Model je vytvořen ve formě nomogramu a vychází z informací o tumoru a o celkovém zdravotním stavu pacienta. Pro jeho sestavení vědci využili data od 2517 pacientů s karcinomem ledvin, kteří podstoupili parciální nebo totální nefrektomii a nebyly u nich zjištěny žádné metastázy.

Ke vstupním informacím se řadí například pohlaví, absence či naopak přítomnost a druh příznaků a velikost tumoru. Například žena s časně diagnostikovaným třícentimetrovým tumorem má podle nomogramu 96% pravděpodobnost, že po chirurgickém odstranění tumoru bude bez příznaků onemocnění po dobu dvanácti let. Naopak muž se čtyřcentimetrovým tumorem, bolestí v bedrech a zvětšenými spádovými uzlinami má tuto pravděpodobnost méně než 40%.

Nomogram má podle vědců usnadnit lékařům rozvahu o léčitelnosti karcinomu a o přínosu dalších léčebných metod, jako je radioterapie, chemoterapie a biologická léčba. V uvedeném případě by u výše uvedeného muže byla podle výsledku nomogramu vhodnější razantnější adjuvantní terapie než u výše uvedené ženy.

Karcinom ledvin je nejčastějším druhem rakoviny postihujícím tento orgán. V roce 2007 bylo v USA diagnostikováno více než padesát jeden tisíc případů tohoto onemocnění. Většina tumorů byla zachycena v raném, bezpříznakovém stadiu, a to zejména díky podrobným zobrazovacím technikám.

(zak)

Zdroj: Journal of Urology. Vol. 1 79/6. 2146–2151, June 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Některé varianty receptoru vitamínu D jsou spojeny se zvýšeným rizikem karcinomu prsu

Variace ve struktuře receptoru pro kalcitriol mohou podle nové studie u postmenopauzálních žen zvyšovat riziko karcinomu prsu. Vysoký příjem vitamínu D koreluje se sníženým rizikem nádorového onemocnění prsu.

Rakovina tlustého střeva v rodinné anamnéze může znamenat lepší prognózu

Výskyt kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. V červnovém čísle časopisu JAMA však vyšel článek, podle kterého pacienti se zatíženou rodinnou anamnézou mají paradoxně lepší prognózu, pokud se u nich kolorektální karcinom skutečně rozvine.

Prognóza kolorektálního karcinomu závisí více na hloubce invaze než na nálezu v uzlinách

Na letošním sjezdu American Society of Clinical Oncology v Chicagu byla prezentována studie, která může změnit léčebný postup až u čtvrtiny pacientů s kolorektálním karcinomem a která mění pohled na současný systém stagingu tohoto zhoubného nádoru.Všechny novinky