Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Neoadjuvantní podání sunitinibu u světlobuněčného renálního karcinomu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 8.9.2014

Neoadjuvantní podání sunitinibu u světlobuněčného renálního karcinomu

Sunitinib je lék, u kterého bylo prokázáno zlepšení přežití pacientů s metastatickým renálním karcinomem (RCC). V předkládané kazuistice z Itálie vedlo podávání sunitinibu neoadjuvantně ke zmenšení renální léze, umožňujícímu šetrnější operační řešení, a posléze také k dosažení remise onemocnění.

51letý muž přichází v březnu 2012 ke specialistovi s příznaky významné hematurie a močové retence. Vyšetření břišní dutiny pomocí CT potvrdilo v pravé ledvině velkou lézi o průměru 15 cm, která se propagovala směrem k játrům. Jasná hranice mezi játry a ledvinou nebyla popsána. Sekundární suspektní léze pak byla popsána také v VII. jaterním laloku. Biopsie provedená pod ultrazvukovou kontrolou prokázala světlobuněčný karcinom (cRCC).

Pacientovi byla nabídnuta neadjuvantní léčba sunitinibem v dávce 50 mg denně po dobu 4 týdnů s následnou 2týdenní pauzou. Léčba byla zahájena v květnu 2012 a po 4 cyklech neadjuvantní terapie bylo dosaženo 40% regrese rozsahu primárního nádoru a 33% regrese velikosti sekundární léze v játrech. V únoru 2013 pacient podstoupil laparoskopickou pravostrannou radikální nefrektomii se zachováním nadledviny. Po 3 měsících byla prokázána kompletní remise onemocnění – tedy vymizení jaterní metastázy – a nebyly prokázány žádné léze nové.

Tato kazuistika dokumentuje účinnost neadjuvantně podávaného sunitinibu. Tento lék může pomoci změnit klasické schéma péče o pacienty s cRCC.

(eza)

Zdroj: Ricciardulli S. et al. Neoadjuvant sunitinib effectiveness in T4 renal clear carcinoma: a case report. Urologia 2014 Jul 9; 0 (0): 1–5; doi: 10.5301/uro.5000077

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Praktické rady týkající se léčby axitinibem u pokročilého karcinomu ledviny

Axitinib je nové léčivo schválené v roce 2012 americkým úřadem Food and Drug Administration jako léčba druhé linie u pokročilého karcinomu ledviny. Tak jako u každého nového léku objevily se i po jeho zavedení do praxe dotazy. Na nejčastější z nich odpovídá souhrnný článek publikovaný v červenci 2014.

Exemestan v kombinaci s ovariální supresí u premenopauzálních žen s karcinomem prsu

Článek publikovaný zcela recentně v prestižním časopise New England Journal of Medicine přináší velmi optimistické výsledky studie s exemestanem a ovariální supresí u premenopauzálních žen s karcinomem prsu s pozitivitou hormonálních receptorů.

Hypertenze spojená s léčbou sunitinibem u metastatického karcinomu ledviny

Hypertenze je velmi často spojená s podáváním inhibitorů angiogeneze. Tyto inhibitory jsou cílené na signální cesty spojené s vaskulárním endoteliálním růstovým faktorem (VEGF). Nedávno byl publikován článek, ve kterém vědci hodnotili spojení mezi hypertenzí indukovanou sunitinibem a protinádorovým efektem sunitinibu u pacientů s metastatickým karcinomem ledviny (mRCC).Všechny novinky