Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mutace BRCA1/2 nezvyšuje vliv perorální antikoncepce na riziko karcinomu prsa a ovarií

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 30.10.2013

Mutace BRCA1/2 nezvyšuje vliv perorální antikoncepce na riziko karcinomu prsa a ovarií

Metaanalýza klinických studií ukázala, že souvislost mezi užíváním perorální antikoncepce a karcinomem prsu a ovaria je u žen s mutací BRCA1/2 stejná jako u obecné populace.

Cílem této metaanalýzy bylo odhadnout riziko karcinomu ovaria a prsu v souvislosti s užíváním perorální antikoncepce u žen s mutací BRCA1/2 a u žen s pozitivní rodinnou anamnézou těchto malignit. Autoři provedli průzkum databází PubMed, Embase, Cochrane Database of Systematic Reviews a ClinicalTrials.gov a vyhledali studie věnované uvedenému tématu publikované v letech 2000 až 2012.

Našli 6 studií, které hodnotily riziko karcinomu ovaria u nositelek mutace BRCA1/2, a 8 studií věnovaných riziku rakoviny prsu u žen s touto mutací a dále 4 studie sledující riziko karcinomu ovaria a 3 studie sledující riziko karcinomu prsu u žen s pozitivní rodinnou anamnézou těchto onkologických onemocnění. Hromadná analýza u žen s mutací BRCA1/2 ukázala nižší riziko karcinomu ovaria při užívání perorální antikoncepce (poměr šancí [OR] = 0,58) a statisticky nevýznamný vztah mezi užíváním perorální antikoncepce a rizikem karcinomu prsu (OR = 1,21). Výsledky byly podobné i při oddělené analýze nositelek mutace BRCA1 a BRCA2. Studie s pacientkami s pozitivní rodinnou anamnézou vykazovaly velké rozdíly, takže nebylo možné jejich údaje zkombinovat pro metaanalýzu a získat hromadné výsledky.

Podle výsledků této metaanalýzy se gynekologové nemusejí obávat, že by podávání perorální antikoncepce u žen s mutací BRCA1/2 ovlivnilo jejich existující riziko karcinomu ovaria nebo prsu více než u běžné populace.

(zza)

Zdroj: Moorman P. G., et al. Oral Contraceptives and Risk of Ovarian Cancer and Breast Cancer Among High-Risk Women: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Clin Oncol. Publikováno online 21. října 2013; doi: 10.1200/JCO.2013.48.9021

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Udržovací léčba sunitinibem zlepšila přežití bez progrese u metastazujícího adenokarcinomu pankreatu

Udržovací terapie sunitinibem vedla k lepším výsledkům léčby pacientů s metastazujícím adenokarcinomem pankreatu po 1. linii chemoterapie než jejich pouhé sledování.

Těhotenství neohrožuje přežití žen s mutací BRCA1/2 a karcinomem prsu

Mezinárodní kohortová studie s více než 12 000 ženami s mutací BRCA1/BRCA2 ukázala, že těhotenství probíhající v době diagnózy karcinomu prsu nebo po této diagnóze nemá vliv na přežití.

Metabolické faktory zvyšující riziko renálního karcinomu

Česká republika patří celosvětově na přední příčky v incidenci zhoubných nádorů ledvin a jejich počet každoročně dále stoupá. Vědci již ozřejmili, že mezi rizikové faktory patří hypertenze a obezita, nyní se však zaměřili i na další příčiny.Všechny novinky