Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lék na rakovinu ledvin Torisel je úspěšný i v léčbě mezoteliomu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 21.11.2011

Lék na rakovinu ledvin Torisel je úspěšný i v léčbě mezoteliomu

Lék Torisel (účinná látka temsirolimus), který je běžně používán k léčbě rakoviny ledvin, prokázal výhodné vlastnosti i při léčbě nebezpečného zhoubného onemocnění pohrudnice – mezoteliomu.

Jak účinkuje Torisel

Temsirolimus je kinázový inhibitor, který blokuje působení proteinu mTOR (mammalian target of rapamycin). Tento protein je součástí regulace buněčného růstu a jeho zablokováním zpomaluje lék Torisel nádorový růst. Nejčastěji se používá v léčbě rakoviny ledvin. Nyní se ale zjistilo, že v kombinaci s chemoterapií zvyšuje její účinek při léčbě mezoteliomu. Synergické působení chemoterapie a Toriselu tak ještě více zvyšuje naději na léčbu mezoteliomu, pro který nebyl Torisel původně určen.

Mezoteliom je velmi rezistentní na léčbu, teď má ale zdatného soupeře

Mezoteliom má velmi špatnou prognózu. Průměrná doba přežití se pohybuje okolo jednoho roku. Nádor je obvykle způsoben expozicí azbestu, která trvá alespoň 30 let. Tato malignita velmi často odolává jak chemoterapii, tak hlavně radioterapii. Na buňky mezoteliomu má Torisel překvapivě silný cytostatický účinek a zastavuje jejich růst. Stává se z něj proto ideální prostředek pro kombinační léčbu s chemoterapií nebo pro léčbu druhé linie po selhání chemoterapie. Nejběžněji používaným chemoterapeutikem pro léčbu mezoteliomu je cisplatina. Ale i k ní jsou buňky mezoteliomu poměrně málo senzitivní. Torisel tuto senzitivitu pro cisplatinu významným způsobem zvyšuje. Zároveň se ukazuje, že využití inhibitorů mTOR v budoucnu pro léčbu dalších druhů rakoviny je velmi slibné.

(ercp)

Zdroj: Hoda MA, et al. Temsirolimus inhibits malignant pleural mesothelioma growth in vitro and in vivo: synergism with chemotherapy. J Thorac Oncol 2011(May);6(5):852-863.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bosutinib jako léčba třetí volby u pacientů s chronickou fází chronické myeloidní leukemie

Bosutinib (BOS) je perorální duální inhibitor SRC/ABL tyrozinkinázy (TKI), řazen jako TKI 3. generace. Tyto jsou využívány v léčbě chronické myeloidní leukemie (CML).

Inotuzumab ozogamicin – CD22 monoklonální protilátka konjugovaná s calicheamycinem – vede k více než 50% odpovědi u pacientů s rezistentní či relabující akutní lymfoblastickou leukémií

Pacienti s rezistentní či relabující akutní lymfoblastickou leukémií (R-R ALL) mají extrémně špatnou prognózu. Na lymfoblastech bývá často vysoce exprimován imunologický marker CD22.

Sunitinib v léčbě pankreatických neuroendokrinních tumorů – počáteční zjištění ze studie fáze III potvrzena

V červnu letošního roku byla v rámci 47. výroční konference ASCO prezentována aktualizovaná data fáze III studie hodnotící užití sunitinibu oproti placebu u nemocných s pokročilými neresekovatelnými pankreatickými neuroendokrinními tumory (pNET).Všechny novinky