Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba zaměřená na patogeny přítomné v dýchacích cestách by mohla zlepšit léčbu pacientů s rakovinou plic

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 4.12.2012

Léčba zaměřená na patogeny přítomné v dýchacích cestách by mohla zlepšit léčbu pacientů s rakovinou plic

Kolonizace dýchacích cest byla zjištěna téměř u poloviny pacientů s rakovinou plic a významně korelovala s kratším přežitím pacientů.

Cílem francouzské prospektivní studie bylo určit prevalenci bronchiální kolonizace a druh patogenu u pacientů s rakovinou plic. Zařazeno bylo 210 po sobě následujících pacientů, u kterých byla provedena flexibilní bronchoskopie. Zjišťovány byly bakteriální, mykobakteriální a mykotické potenciální patogeny a byla analyzována souvislost mezi jejich přítomností, charakteristikami pacientů, typem nádoru a výsledky léčby.

Potenciální patogeny byly v době stanovení diagnózy HCC zjištěny ve 48,1 % vzorků odebraných při bronchoskopii. Nejčastěji se jednalo o Candida albicans (42,9 %), stafylokoky (12,9 %), Escherichia coli (8,1 %), Aspergillus fuminatus (6,2 %), Haemophilus influenzae (4,3 %), Streptococcus pneumoniae (3,3 %), atypické mykobakterie (2,9 %) a enterobakterie (2,4 %). Kolonizace dýchacích cest významně korelovala s kratší délkou přežití (p = 0,005). Častěji byla přítomnost patogenů zjištěna u pacientů vysokého věku (p = 0,02) a v případě chronické obstrukční bronchopulmonální nemoci (p = 0,008). Významná souvislost s kolonizací nebyla zjištěna u stadia tumoru, atelektázy, stenózy bronchů ani v závislosti na rentgenovém nálezu.

Vyšetření kolonizace dýchacích cest potenciálními patogeny v době stanovení diagnózy rakoviny plic by mohlo být předpokladem účinnější terapie těchto pacientů a jejich delšího přežití.

(zza)

Zdroj: Laroumagne S., Lepage B., Hermant C., et al. Bronchial colonisation in patients with lung cancer: a prospective study. Eur Respir J. 2012 Oct 25. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Laktátdehydrogenáza je prediktorem celkového přežití u pokročilého karcinomu ledvin

Česká republika se opakovaně objevuje na celosvětově prvním místě v incidenci zhoubných nádorů ledvin. U třetiny nemocných je navíc onemocnění diagnostikováno v pokročilém nebo metastazujícím stadiu.

Praktický dopad nové klasifikace karcinomů plic na diagnostické postupy

Nová klasifikace karcinomů plic z roku 2011, kterou si vyžádaly moderní možnosti léčby nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC), mění požadavky na diagnostické postupy tohoto onemocnění.

Rakovina prsu u žen pracujících ve směnném provozu

Zajímavé výsledky přinesla nedávno publikovaná studie švédských autorů, která se zabývala spojitostí mezi prací ve směnném provozu a zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Zmiňované studie se účastnilo celkem 4 036 žen. Potřebná data byla získána z longitudinální kohortové studie WOLF (Work, Lipids, and Fibrinogen).Všechny novinky