Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kazuistika: na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom neagresivní povahy

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 22.5.2008

Kazuistika: na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom neagresivní povahy

Na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom je vzácný histologický typ karcinomu prsu. Obecně je tento typ nádoru spojován se špatnou prognózou. V kazuistice, která byla nedávno zveřejněna v časopise World Journal of Surgical Oncology, je prezentován ojedinělý případ tohoto nádoru s příznivým biologickým chováním.

Pacientkou byla žena ve věku 59 let s hmatným ložiskem v horním zevním kvadrantu levého prsu. Léze byla pohyblivá, bez příznaků invaze do kůže. Axilární uzliny nebyly hmatné. Na mamogramu se zobrazilo ohraničené laločnaté ložisko o průměru 3,5 cm. Nález byl bez známek malignity, měl charakter fibroadenomu. Ultrazvukové vyšetření odhalilo solidní, hypoechogenní a dobře ohraničenou masu o průměru 3,5 cm. Provedené krevní testy však ukázaly zvýšenou hladinu markeru Ca 15-3.

Později se ukázalo, že na starším mamografickém vyšetření provedeném před čtyřmi lety bylo již nádorové ložisko viditelné, jeho velikost byla zhruba poloviční. Klinicky tehdy nebylo hmatné a bylo ponecháno in situ za předpokladu, že se jedná o benigní lézi.

U pacientky bylo provedeno komplexní stagingové vyšetření s negativními výsledky, avšak biopsie z ložiska odhalila invazivní karcinom. Pacientka proto podstoupila modifikovanou radikální mastektomii.

Histologicky byl nádor identifikován jako na glykogen bohatý světlobuněčný karcinom. Z axily bylo odebráno 14 uzlin, všechny s negativními výsledky. Po chirurgickém výkonu byla zahájena chemoterapeutická léčba inhibitorem aromatázy exemestanem a v současnosti je pacientka bez známek onemocnění již 48 měsíců.

První případ světlobuněčného karcinomu prsu z buněk bohatých na glykogen byl popsán v roce 1981. Tento typ nádoru je často spojen se vtažením kůže, retrakcí bradavky a bolestí. Prognóza těchto nádorů bývá obvykle podobná jako prognóza invazivního duktálního karcinomu nebo ještě horší. Uvedená raritní kazuistika však dokumentuje případ pacientky s nejméně čtyřletou historií pomalého růstu tohoto typu nádoru.

(vek)

Zdroj: Markopoulos C, et al. Glycogen-rich clear cell carcinoma of the breast. World J Sur Oncol 2008;6:44.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Laparoskopická parciální nefrektomie u nádorů ledvinového hilu

V práci publikované v dubnovém čísle odborného časopisu European Urology popisují rakouští autoři své výsledky a zkušenosti s nepříliš častým operačním postupem – laparoskopickou parciální nefrektomií nádorů lokalizovaných v hilu ledviny.

Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu

Ženy, které mají epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky, čelí vyššímu riziku rakoviny prsu než ženy bez přítomnosti epitelií v aspirátu. To tvrdí studie Kalifornské Univerzity.

Starší pacienti s tumorem ledvin často umírají vlivem příčin nesouvisejících s nádorovým onemocněním

Podle sdělení zveřejněného v časopise Cancer v květnu 2007 umírá třetina pacientů starších 70 let s nádorovým onemocněním ledvin nikoli na základní onemocnění, ale na některou z komorbidit.Všechny novinky