Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Karcinom z bazálních buněk u pacienta po transplantaci ledviny

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 27.12.2009

Karcinom z bazálních buněk u pacienta po transplantaci ledviny

Imunosupresivní léčba po transplantaci ledvin výrazně zvyšuje riziko vzniku kožních malignit, například bazaliomů. Vzhledem k tomu, že počet transplantovaných pacientů stoupá, zvyšuje se i počet těch, kteří na tyto kožní defekty trpí. Možností odstranění je několik, jednou z moderních metod je užití laserové a fotodynamické terapie. Případ takového užití publikovali britští lékaři v odborném medicínském periodiku Cases journal.

Kazuistika

Na kliniku popálenin a plastické chirurgie nemocnice v Morristone byl přijat 66letý pacient z důvodu léčby roztroušených malignit kůže. V jeho 36 letech mu bylo diagnostikováno onemocnění polycystickou chorobou ledvin, která byla až do roku 1999 léčena kvůli poklesu ledvinných funkcí pravidelnou dialýzou. V březnu 1999 podstoupil transplantaci, po níž 10 let užíval cyklosporin v dávce 75 mg denně. Během užívání cyklosporinu se u něj vyvinulo několik kožních lézí, které byly řešeny jak chirurgicky, tak i kryoterapií či pomocí laseru. Celkem pět z nich bylo potvrzeno jako bazocelulární karcinom.

Po dohodě s pacientem lékaři přistoupili v odstraňování kožních malignit ke kombinaci laserové a fotodynamické terapie. Jako laser byl použit CO2 laser nastavený na 150 mJ, 10H z s 2mm rovnoběžným svazkem paprsků, kterým byla vaporizována svrchní vrstva bazocelulárního karcinomu. Fototerapie byla prováděna pomocí fotosenzitivujícího činidla methylaminolevulinátu osvětleného LED lampou nastavenou na vlnovou délku 631 nm, s výkonem 37 J/cm2 po dobu 7 minut a 24 sekund.

Pro tuto kombinaci technik se lékaři rozhodli proto, že během tří let, po které tuto kombinaci vyzkoušeli na více než 90 pacientech, nedošlo u žádného z nich k recidivě takto odstraněného karcinomu.

Doporučení britských lékařů

Jak uvádějí autoři této kazuistiky, na své klinice léčí bazocelulární karcinomy vždy pomocí kombinace laser/fototerapie. Aktinokeratózy pak řeší pouze pomocí fotodynamické terapie, jedině v případě hyperkeratózy nádoru léčbu kombinují s excizí nebo laserem. Potvrzené karcinomy ze skvamózních buněk pak stejně jako nádory, u nichž selhala moderní estetická léčba, řeší lokální excizí.

(kam)

Zdroj: Shokrollahi K, et al. Basal cell carcinoma treated successfully with combined CO2 laser and photodynamic therapy in a renal transplant patient: a case report. Cases J 2009(Aug 11);2:7920.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhodobé výsledky v léčbě exemestanem a tamoxifenem

Jeden z velmi často používaných přípravků v léčbě prsu je tamoxifen. Ten ale může vyvolávat i poměrně zásadní nežádoucí účinky, jako je například hyperplazie endometria. Mezinárodní tým lékařů a vědců tedy zjišťoval, zda nelze tyto nežádoucí účinky snížit.

Genetické testování u kolorektálního karcinomu: kromě KRAS mutace existují další tři kandidáti

Podle nové italské studie by měli onkologové v budoucnu u svých pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem testovat nejen přítomnost KRAS mutace, ale také výskyt tří dalších biomarkerů.

Imunitní systém chrání nádorové buňky

V průběhu prvních dnů vzniku a rozvoje nádorových onemocnění rozpoznává imunitní systém rakovinné buňky nikoliv jako abnormální buňky, které je nutné zničit, ale jako buňky organizmu vyžadující ochranu. K tomuto závěru došel tým vědců vedených profesorem Davidem Klatzmannem.Všechny novinky