Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jóga jako přínosná součást péče o onkologické pacienty

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 5.3.2013

Jóga jako přínosná součást péče o onkologické pacienty

Analýza názorů osob, které navštěvují kurzy jógy pro pacienty s rakovinou, ukázala přínos tohoto cvičení pro "tělo i duši" v mnoha tělesných a psychosociálních aspektech. Zdá se, že jóga může být přínosnou součástí podpůrné péče o onkologické pacienty, zejména u žen s rakovinou prsu.

Jóga je cvičení, které propojuje fyzické pozice s dýcháním a meditací. Existují i speciální kurzy pro pacienty s rakovinou. Nizozemští autoři se proto pokusili analyzovat motivaci a zkušenosti onkologických pacientů, kteří tyto kurzy navštěvují.

Ze 45 oslovených účastníků kurzů souhlasilo 29 s účastí ve skupinových diskusích. Proběhlo 5 skupinových sezení, z nichž byl pořízen zvukový záznam, který byl přepsán a dále analyzován podle klíčových otázek.

Průměrný věk účastníků byl 53,8 roku, 25 z nich tvořily ženy a 18 mělo diagnózu rakoviny prsu. Motivy pro navštěvování kurzů jógy zahrnovaly relaxaci, potřebu být fyzicky aktivní, přání věnovat více pozornosti vlastnímu tělu, snahu vypořádat se s psychickými problémy a propojení fyzické a duševní pochody. Jako přínos jógy popisovali pacienti lepší poznání vlastního těla, více pozornosti věnované svému vnitřnímu já, umění relaxovat, radost a nalezené pochopení ze strany druhých. Dále účastníci oceňovali lepší fyzickou zdatnost, větší duševní sílu a odolnost, lepší schopnost vypořádat se s problémy, uvolnění a pocit štěstí.

Rakovina bývá označována jako psychosomatické onemocnění. Jóga propojující fyzické cvičení s dechem, relaxací a meditací by tedy logicky mohla přispět k posílení propojení "tělesna a duševna" a tím i k léčbě onkologických onemocnění. V této studii tvořily většinu pacientky s rakovinou prsu, pro které by jóga mohla být největším přínosem.

(zza)

Zdroj: van Uden-Kraan C. F. et al. Cancer patients’ experiences with and perceived outcomes of yoga: results from focus groups. Support Care Cancer. 2013 Feb 12. [Epub ahead of print]; doi: 10.1007/s00520-013-1728-4

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

"Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší

Tamoxifen se užívá v hormonální léčbě rakoviny prsu s pozitivitou na estrogenní receptory (ER), ale má také chemopreventivní účinky proti ER negativním rakovinám.

Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic

Rakovina plic zůstává nadále celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí na nádorové onemocnění. Přibližné 5leté přežití postižené populace je 15 %.

Nežádoucí účinky hormonální terapie karcinomu prsu jsou ukazatelem lepší odpovědi na léčbu

Výskyt nežádoucích účinků souvisejících s adjuvantní léčbou rakoviny prsu v první linii je prediktorem delšího přežití bez choroby (DFS) a celkového přežití (OS), jak potvrdila retrospektivní analýza německé studie TEAM.Všechny novinky