Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Intenzivní chemoterapie může být účinná u vysoce rizikových lokalizovaných karcinomů rekta

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 1.3.2010

Intenzivní chemoterapie může být účinná u vysoce rizikových lokalizovaných karcinomů rekta

Neoadjuvantní chemoterapie dvěma různými farmaky namísto jednoho předcházející standardní léčbě může mít dobré výsledky u vysoce rizikových potenciálně operabilních lokalizovaných karcinomů rekta. To je výsledek nové studie provedené na 105 pacientech a v lednu tohoto roku zveřejněné v on-line verzi časopisu The Lancet Oncology.

Pětileté přežití, pozorované u celkem 75 % rizikových pacientů léčených tímto způsobem, vypadá dobře ve srovnání se studiemi provedenými s jinými léčebnými postupy u pacientů s nižším rizikem a v časnějším stadiu primárního nádoru rekta (pětileté přežití od 63 do 68 %). Protože však je tato studie nerandomizovaná, jednoskupinová, mohou být její výsledky použity především pro formulaci hypotéz a pro design dalších klinických studií, nikoli však pro změnu klinické praxe.

Uvedená studie není jediná, která ukázala možné výhody neoadjuvantní kombinované chemoterapie u těchto pacientů. Stejný výzkumný tým již dříve ukázal, že dobré výsledky vykazuje kombinace fluorouracilu a mitomycinu C. Později se však stala preferovaným standardem kombinace oxaliplatina–fluoropyrimidin, a proto byl v současné studii použit capecitabin (fluoropyrimidin).

Autoři studie zdůrazňují také další aspekt své práce – intenzivní sledování pacientů po léčbě a pátrání po možné rekurenci onemocnění. Díky aktivnímu přístupu bylo 80 % z 26 rekurencí zachyceno v době, kdy byl pacient zcela asymptomatický. Pacienti absolvovali kontrolní vyšetření každé tři měsíce v průběhu prvního roku po léčbě, každých šest měsíců ve druhém roce a jednou za rok v letech 3, 4 a 5. Na konci každého roku v prvních dvou letech sledování bylo provedeno CT hrudníku, břicha a pánve. Sledování zahrnovalo také měření karcinoembryonálního antigenu při každém vyšetření.

Vedlejší účinky léčby zahrnovaly kožní projevy (42 % pacientů v průběhu chemoradioterapie) a průjmy (10 % pacientů v průběhu neoadjuvantní chemoterapie).

(vek)

Zdroje: Chua Y. J. et al.: Neoadjuvant capecitabine and oxaliplatin before chemoradiotherapy and total mesorectal excision in MRI-defined poor-risk rectal cancer: a phase 2 trial. Lancet Oncol 2010. Publikováno on-line před tiskem dne 25. ledna 2010. doi: 10.1016/S1470-2045(09)70381-X

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu

Podle výsledků studie uveřejněné v lednovém čísle časopisu BMJ může včas zahájená fyzioterapie u pacientek po operaci karcinomu prsu pomoci zabránit vzniku lymfedému, nebo jej alespoň zmírnit.

Aromasin a jeho dlouhodobý efekt v léčbě

Společnost Pfizer před časem zveřejnila nová dlouhodobá data ze studie IES. Podle těchto údajů ženy, které přešly po dvouletém až tříletém užívání tamoxifenu na Aromasin, měly signifikantně nižší riziko, že se u nich znovu objeví známky onemocnění.

Inhibitory VEGF a nežádoucí účinky na kůži

Signální dráha vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (vascular endothelial growth factor, VEGF), zahrnující ligandy, receptory a intracelulární signální kaskády, je klíčová v procesu angiogeneze za normálních i patologických podmínek.Všechny novinky