Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hladina estradiolu při statistickém hodnocení rizika karcinomu prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 2.2.2009

Hladina estradiolu při statistickém hodnocení rizika karcinomu prsu

Pro hodnocení rizik vzniku karcinomu prsu bylo vyvinuto již několik statistických modelů. Tyto modely se snaží stanovit podle jasných kritérií individuální riziko vzniku karcinomu prsu. Byly již publikovány práce zabývající se cirkulujícími hladinami estradiolu u postmenopauzálních žen s karcinomem prsní žlázy. Dosud však nebylo hodnoceno, jak ve statistických modelech ovlivní zahrnutí hladiny estradiolu míru předpovídaného rizika.

V říjnu roku 2008 vyšla v odborném časopisu Breast Cancer Research studie zabývající se tímto problémem. Autorský kolektiv z univerzity v Bostonu použil data z již publikovaného modelu Rosnera a Colditze (log-incidence model) pro hodnocení rizika vzniku karcinomu prsu v rámci větší studie „Nurses’ Health Study cohort“.

Sledování v rámci této studie proběhlo v letech 1980–2000. Během studie bylo diagnostikováno 1 559 invazivních karcinomů prsní žlázy s expresí estrogenových receptorů. Ke vstupním datům autoři přidali vliv hladiny cirkulujícího estradiolu. Vytvořili tak estradiolové skóre a použili model lineární regrese. Přidání vlivu hladin estradiolu k dalším rizikovým faktorům (např. body mass index) signifikantně zlepšilo předpověď rizika vzniku karcinomu prsu. Věkově specifická shoda vzrostla z 0,635 ± 0,007 na 0,645 ± 0,007 (P < 0,001).

Přidání cirkulujících hladin estradiolu k dalším rizikovým faktorům zlepšilo kvalitu předpovědi individuálního rizika pro vznik karcinomu prsu u postmenopauzálních žen. Další hodnocení hladin estradiolu v budoucích studiích spolu s dalšími biomarkery je vhodné ke zlepšení hodnocení předpovědi rizika pro vznik karcinomu prsu.

(jate)

Zdroj: Breast Cancer Res. 2008; 10 (4): R55.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba hormondependentních nádorů

Vývoj a léčba hormondependentních nádorů souvisí s funkcí pohlavních steroidních hormonů. Naše znalosti o významu pohlavních hormonů ve fyziologii endokrinních orgánů, prsu, edometria a prostaty se významně rozšířily.

Jizvení plicní tkáně může zvyšovat riziko vzniku karcinomu plic

Lokalizovaný zánětlivý proces a jizvení plicní tkáně, diagnostikované rentgenologicky, jsou spojeny s rizikem pozdějšího vzniku rakoviny plic. Alespoň to vyplývá ze skupinové analýzy, která byla publikována v listopadu 2008.

Syndrom hereditární leiomyomatózy a renálního karcinomu

Syndrom hereditární leiomyomatózy a renálního karcinomu je familiární syndrom, který nositele predisponuje k rozvoji leiomyomů kůže a dělohy a agresivnímu adenokarcinomu ledvin s definovanou genovou mutací.Všechny novinky